ABD’ye güvenen yolda kalıyor! Bir kazık da Bulgaristan’a!

ABD’ye güvenen yolda kalıyor! Bir kazık da Bulgaristan’a!

ABD ile F-16 Savaş Uçağı alımı konusunda geçmişte anlaşmış olan Bulgaristan, teslimatın gecikmesi sebebiyle farklı savaş uçağı tedarik arayışına girdi.


Geçtiğimiz dönemlerde eskiyen savaş uçağı filosunu yenilemek amacıyla ABD ile bir anlaşma imzalayarak F-16 satın alan Bulgaristan, satın aldığı F-16 savaş uçaklarının kendisine teslim edilmesinin gecikeceğini öğrenince, başka savaş uçağı tedarik alternatiflerini araştırmaya başladı.

KÜRESEL SİLAHLANMA

Rusya Ukrayna savaşının patlak vermesi ile birlikte tüm dünya ülkelerinde yaşanabilir bir savaş endişenin de meydana gelmesi ile tüm ülkeler olası bir savaşa karşı silahlanma ve askeri yatırım sürecine girdi.

Bu süreçlerin yanından olası ittifak oluşturma ve müttefik desteklerinin de önemini gören ülkeler bu yönde çalışmalarını hızlandırdılar.

FİLO YENİLEME

Bu çalışma ve yatırımlar kapsamında Bulgaristan’da olası bir savaş durumuna karşı yapılması gerekenler konulu hazırladığı liste dahilinde, kullanım süresinin dolması yakın olan ve uzun zamandır Bulgaristan envanterinde bulunan Mig-29 savaş filosunu yenilemeye karar verdi.

Hali hazırda 2023 yılının sonrasında miladını tamamlayacağı düşünülen Mig-29 savaş uçaklarından oluşan Bulgar filosu, kullanım dışı olarak bir kenara ayrılarak yerine F-16 tedarik edilmek istendi.

F-16 tedarik etmek için ise Bulgaristan, ABD ile anlaşma sağladı.

“TESLİMAT GECİKECEK!”

Savaş uçağı filosunun süresinin dolmasına şurada birkaç ay kalmışken Bulgaristan bir anda ABD’den satın aldığı savaş uçaklarının teslimatının gecikeceği bilgisi ile sarsıldı.

Polonya’ya düşen füze ile zirve noktaya ulaşan dünya savaşı ihtimali ile daha da gerilen mevcut ortamda Bulgaristan, satın aldığı uçakların zamanında teslim edilemeyeceğini öğrenmesi ile endişeye kapıldı ve alternatif arayışlara yöneldi.

YEDİ ÜLKEYE BİLDİRİM

Yedi Avrupa ülkesine bildiri yapan ve 2. El savaş uçaklarını kiralamak için talep mektubu gönderen Bulgaristan’a İspanya, Hollanda ve İtalya’dan olumsuz yanıt geldi.

Bulgaristan Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili ise yaptığı açıklamada bu kiralama talebine yalnızca Fransa ve İsveç’ten olumlu yanıt geldi.

FRANSA VE İSVEÇ

İsveç Hava Kuvvetleri Filosu’nun kullandığı JAS-39 Gripen uçağını Bulgaristan’a kiralayabileceğini açıklayan bakanlık yetkilisi Fransa’nın ise Rafale adlı savaş uçağını kiralayabileceğini bildirdiğini açıkladı.

Açıklamaların ardından ise yetkili görüşmelerin karşılıklı devam ettiğini, şuan için herhangi bir anlaşma bulunmadığını söyledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası