Beyaz Saray’dan tuhaf paylaşım: “post-turkey”

Beyaz Saray’dan tuhaf paylaşım: “post-turkey”

Beyaz Saray, resmi Twitter hesabından ABD Başkanı Joe Biden’ın “uyurken” çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı. Paylaşımdaki not ise dikkat çeken nokta oldu.


Söz konusu resmi Twitter paylaşımında, Beyaz Saray, sahibinin ABD Başkanı Joe Biden olduğu ve derin bir uyku uyuyan Alman kurdu cinsi köpeğin fotoğrafının üzerinde “post-turkey” sözlerini paylaştı.

ZAMANLAMASI KRİTİK

Türkiye’nin eski İngilizce isminin “Turkey” olması (Şimdiki: Turkiye) ise gözlerin Beyaz Saray’ın tweetine çevrilmesinin asıl sebebi. Bu şekilde bakıldığında “Türkiye’den sonra” gibi bir anlam çıkaran sosyal medya kullanıcıları oldu.

Paylaşım, Suriye’nin kuzeyine her an bir operasyon başlatması beklenen Türkiye’nin, bölgedeki ABD unsurlarıyla karşı karşıya gelebileceği konuşulduğu sırada yapıldı.

ŞÜKRAN GÜNÜ MÜ? TÜRKİYE’YE MESAJ MI?

Öte yandan, Thanksgiving, yani Şükran Günü dolayısıyla hindi yeme geleneklerinin bir sonucu da olabilir. Zira küçük harfle başlayan turkey, İngilizce dilinde “hindi” anlamına geliyor.

DİKKATTEN KAÇMIŞ OLABİLİR Mİ?

Sembollere ve imalara çok önem veren ve her yolla mesajlarını ileten ABD’nin bu paylaşımının zamanlaması dikkat çekti. Bunun, sorun yaşadığı bir NATO müttefiki olan Türkiye kamuoyunda nasıl anlaşılacağını düşünmemeleri ise, ihtimal dışı değilse bile, ek olası görünmüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası