Odasında katliamcı portresi bulunduran siyasi yeni hükümette bakan oldu!

Odasında katliamcı portresi bulunduran siyasi yeni hükümette bakan oldu!

İsrail’de aşırı sağcı Ben Gvir İsrail güvenlik güçlerinden sorumlu Ulusal Güvenlik Bakanı oldu.


İsrail’de yakın zamanda gerçekleşen seçimlerin ardından yeniden iktidara gelen Netanyahu’nun yönetim kadrosunda aşırı sağcılığı ve şiddet yanlılığı ile bilinen Ben Gvir İsrail Polisi ve güvenlik güçlerinden sorumlu Ulusal Güvenlik bakanı oldu.

YENİDEN BAŞBAKAN NETANYAHU

Geçtiğimiz günlerde İsrail’de genel seçimler gerçekleşti. Genel seçimlerin ardından iktidarı çok isteyen Benjamin Netanyahu yeniden başbakan oldu.

Aşırı sağcılığı ve Filistinlilere karşı sert şiddet eğilimli tutumlarıyla tanınan Benjamin Netanyahu’nun yeniden başbakan olması farklı yorumların gelmesine sebep oldu.

Yönetimde bulunacağı kesin olan Ben Gvir ise bugün İsrail’in yeni yönetiminde Ulusal Güvenlik Bakanı olarak atandı.

ULUSAL GÜVENLİK BAKANI

Ulusal Güvenlik Bakanı, İsrail’de polisten ve tüm güvenlik güçlerinden sorumlu konumda.

Netanyahu’nun iktidara gelmesi ile yeni hükümetin tamamen aşırılardan oluşacağının apaçık olarak anlaşılması Filistin üzerindeki baskıların artacağının göstergesi olarak yorumlanmıştı.

Ayrıca küresel politikada da sert tutumu ve uzlaşmacı siyasetten uzak tavrı ile bilinen Netanyahu şuana kadar beklenen dışında hiçbir tutum sergilemedi.

ODASINDA TERÖRİST PORTRESİ

Seçim döneminde odasında kanlı terör eylemi gerçekleştiren İsrailli-Amerikalı terörist Baruch Goldstein’in portresinin olduğu görülen Ben Gvir’in şimdi Ulusal Güvenlik Bakanı olması, bölgede yine Filistinlilerin kanının sık sık akacağına işaret olarak yorumlandı.

Baruch Goldstein ise 1994 yılında Patrikler Mağarası Katliamı olarak bilinen olayda, 29 Filistinli Müslümanı katletmiş ve 125 Filistinli’yi de yaralamıştı.

Ben Gvir’in ise siyasete girdikten sonra portreyi kaldırdığı biliniyor.

SİYASETTEN ÖNCESİ DE RADİKAL!

Siyasete girmeden önce avukatlık yapan Ben Gvir hakkında sayısız şiddet ve nefret suçlaması bulunuyor. Avukatlık döneminde de aşırı sağcı radikaller için müdafilik yaptığı bilinen Ben Gvir’in ise bakan olması sonrası izleyeceği politika ve gerçekleştireceği saldırgan eylemler merak konusu.

Ben Gvir’in ulusal güvenlikten ve güvenlik güçlerinden sorumlu bakan olması İsrail’in “Katliam Ordusu” olarak bilinen askeri birimi tarafından Netanyahu’nun seçimi kazanmasında da olduğu gibi sevinçle karşılandı.

SEVİLMİYOR

Ben Gvir yalnızca dünya medyası ya da Arap medyasında değil, İsrailli siyasetçiler tarafından da oldukça eleştiriliyor.

Son olarak, Tel Aviv’de bir toplantıda silahsız gardiyanlara otoparkta yanlış yere park konusu yüzünden silah çeken Ben Gvir, siyasetçi Ayman Odeh’le bir hastane odasında yumruk yumruğa kavga etmesi ile de hatırlanıyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası