Okulları dahi kapatan virüs ülkede can almaya ve korku salmaya devam ediyor!

Okulları dahi kapatan virüs ülkede can almaya ve korku salmaya devam ediyor!

Uganda’da ölümlere sebep olan Ebola virüsü yüzünden okullar kapatıldı.


Uganda’da son iki ayda 55 kişinin ölümüne yol açtığı söylenen Ebola virüsü sebebiyle yılbaşı tatiline gönderilecek olan öğrenciler evlerine iki hafta erken gönderildi.

EBOLA SALGINI

Geçtiğimiz Eylül ayında Uganda hükümeti resmi olarak ülkede Ebola salgını ilan etti.

Bu ilanın gelmesinin ardından son iki ayda ise ülkede Ebola virüsünden ölenlerin sayısı 55 olarak açıklandı.

Halk ise yapılan açıklamaların hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını ifade ediyor.

Sadece Eylül ayında Ebola’nın resmi olarak açıklanmasına kadar olan sürede bile Ebola’dan öldüğü söylenenlerin sayısı 22.

KULUÇKA DÖNEMİ

Bazı uzmanlar virüsle ilgili olarak kuluçka döneminin 2 gün ile 3 hafta arasında sürebileceğini açıkladı.

Bu açıklamaların ardından Uganda’da öğrencilerin çoğunun yatılı olarak eğitim görüyor olması göz önüne alındığında, okulları kapatarak öğrencilerin evlerine gönderilmesi virüsün ülke içinde çok uzak mesafelere taşınabileceği ihtimalini akıllara getirdi.

Uzmanlar ise hastalığın yayılmasının önlenmesi için okulların kapatılmasının fakat öğrencilerin de evlerine gönderilmeden kapalı tutulmasının gerektiğini söylediler ve endişelerini dile getirdiler.

“BULAŞMA ARTABİLİR…”

Ebola vücut sıvısı yoluyla bulaşan ve insanı kolaylıkla öldürebilen bir enfeksiyon.

Makerere Üniversitesi ve Güney Afrika Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan bir yetkili, kararlaştırılan bu tatilin, yapılabilecek en son şey olduğunu, şuan evlerine gönderilen öğrencilerin Ebola virüsünü ülkenin her yerine yayacaklarını ve bulaşmanın daha da artacağını söyledi.

EN UZUN KAPANAN ÜLKE

Covid-19 hastalığının ortaya çıkması sonrasında Uganda dünya üzerinde en uzun kapanmaları ve okul kapatmalarını yaşayan ülke oldu.

Bu dönemde Uganda’da okullar tam 22 ay tamamen kapalı kaldı.

Geçtiğimiz yirmi yılda Uganda çok sayıda Ebola salgını ile mücadele etti. Ancak şuan yaşanan salgın ise geçmişte yaşananlara oranla en yaygın olanı.

TEDAVİSİ YOK

Ayrıca bu salgından önceki dört salgının türü olan ve aşısı bulunan Zaire türünün aksine, şuan yaşanan Ebola salgını Sudan türünde ve aşısı ya da tedavisi bulunmuyor.

Uganda halkı ise hükümetin gerçeği sakladığını, verileri yanlış ilettiğini ve gerçeklerin halktan gizlediğini savundu.

Bu iddialara karşın Uganda’nın Ebola için atanan hastalıktan sorumlu komutanı Henry Bosa “Herhangi bir gerçeği gizliyor olsaydık bunun bir kanıtı olurdu. Toplu ölümlere şahit olurduk.” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası