Putin ve Lukaşenko’ya Erivan’da soğuk duş! Kolektif Güvenlik Örgütü dağılıyor mu?

Putin ve Lukaşenko’ya Erivan’da soğuk duş! Kolektif Güvenlik Örgütü dağılıyor mu?

Erivan’daki zirveye Paşinyan’ın sözleri ve hareketleri damga vurdu. Putin kalemi elinden bırakmak zorunda kaldı. Lukaşenko’nun şaşkınlığı el hareketlerine ve yüzüne yansıdı. Putin’in önündeki dosyaların rengi Ukrayna bayrağını andırırken, Paşinyan’ın fotoğraf çekiminde Putin’le arasına mesafe koyması da dikkat çekti.


Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün Erivan’daki zirvesinden ilginç görüntüler geliyor.

PAŞİNYAN’IN SÖZLERİ GÜNDEM OLDU!
24 Kasım Perşembe günü Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün zirvesinde gergin anlar yaşandı. Zirveye ev sahipliği yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın kameralar kayıt yaptığı sırada oturumu kapatırken söylediği sözler gündem oldu.

ERİVAN’DA UKRAYNA VE ABD BAYRAKLARIYLA KARŞILANDILAR!
Erivan’ın ev sahipliği yaptığı zirvenin Ermenistan’da gergin bir hava yaratacağı bir gün öncesinde örgüt üyesi ülkelerin liderleri Erivan’a ayak bastığında başlayan protestolarda ortaya çıkmıştı. Ermenistan halkı örgüt üyelerinden Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Erivan’a ayak basmalarını ellerinde Ukrayna, ABD ve Ermenistan bayraklarıyla protesto etmişler ve protestolar sırasında “Yaşasın Ukrayna” sloganları atmışlardı.

İŞTE PROTESTOLARDAN BİR FOTOĞRAF!

LUKAŞENKO’NUN YÜZÜNE BAKTI VE!
Bir gün öncesinde bu gerilimlerin yaşandığı şehirden zirve günü de ilginç görüntüler gelmeye devam etti. Görüntülerde Putin ve Lukaşenko’nun şaşkın bakışlarına rağmen toplantıyı kapatan Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın, Lukaşenko’nun yüzüne bakarak ve vurgulayarak teşekkür etmesi dikkat çekti.

Kameraların yakaladığı anlarda örgüt liderleri yuvarlak bir masa etrafında görülüyordu. Tam bu sırada Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın “Toplantıyı bitiriyorum, çok teşekkürler. Çok teşekkürler!” demesi dikkat çekti.

PUTİN DE LUKAŞENKO DA ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ!
Paşinyan’ın sözlerine Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gösterdiği reaksiyonlar ise dikkat çekti.

Önündeki belgeyi imzalamak üzere kalemi elinde tutan Putin kalemini bırakırken, Lukaşenko şaşkın ifadelerle Paşinyan’a baktı. Paşinyan’ın üzerine basarak ve Lukaşenko’ya bakarak ikinci kez söylediği teşekkürler ifadesi de tam bu sıralarda gerçekleşti.

LUKAŞENKO, PUTİN VE MASADAKİ UKRAYNA BAYRAĞINI ANDIRAN DOSYALAR!

EL HAREKETLERİ DİKKATLERDEN KAÇMADI!
Olay üzerine şaşkınlığını gizleyemeyen Lukaşenko ve Putin’in el hareketleri sosyal medya kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı.

PUTİN’İN ÖNÜNDE UKRAYNA RENKLERİ!
On saniyelik kısa videoda izleyenlerin dikkatini çeken bir başka ayrıntı ise toplantı sırasında Putin’in yan tarafına bırakılmış Ukrayna bayrağının rengini andıran iki dosyaydı. Dosyaların Putin’in önüne kasıtlı mı konduğu yoksa tesadüf eseri mi böyle bir görüntü oluştuğu bilinmiyor.

PAŞİNYAN, PUTİN’LE ARASINA MESAFE KOYDU!

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, liderlerin toplu fotoğraf verdiği fotoğraf çekimi esnasında da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arasına mesafe koydu. Paşinyan’ın sol yanındaki Putin ile arasına mesafe koyma çabası kameralara yansırken Putin’in olayı seyredip göz devirmeye benzer bir hareket yapması da dikkat çekti.

ÖRGÜT ERİVAN’DA ÇATIRDADI MI?

Erivan’daki zirveye damgasını vuran bu görüntüler akıllara tek bir soruyu getiriyor. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü dağılıyor mu? Örgüt 15 Mayıs 1992’de eski Sovyet ülkelerinin NATO’ya karşı kendi güvenlik örgütlerini oluşturmaya yönelik çabaların bir sonucu olarak kurulmuştur. Ancak örgütün üyeleri arasındaki çatışma geleceğe dair ümitleri ortadan kaldırmaktadır.

ÖRGÜT ÜYELERİ ARASINDAKİ SORUNLAR!

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üye devletler arasındaki sorunlarla da sık sık gündeme gelmektedir.

RUSYA İLE SORUNLAR

Örgüt üyelerinden Tacikistan’ın cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın geçtiğimiz ay Kazakistan’ın ev sahipliğinde Astana’da düzenlenen bir toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yüzüne “Bize eski SSBC ülkeleri gibi davranma” demesi dikkat çekmişti. Bu sözler örgüt içindeki huzursuzluğun açık bir şekilde dışa vurumu olarak görülmüştü.

Öte yandan Rusya’nın en uzun kara sınırına sahip olduğu Kazakistan arazisine yönelik açık bir şekilde belirtmediği bir takım toprak iddiaları her geçen gün Rus televizyonlarında daha çok gündeme getiriliyor ve Kazakistan’da olası bir Rus müdahalesine dair büyük bir korku yaratıyor.

Bu son toplantı da II. Karabağ Savaşı’nda Rusya’dan istediği yardımı alamayan Ermenistan’ın Rusya ve örgüt hakkında ne istediğine dair önemli bir takım mesajların verildiği bir toplantı oldu.

TACİKİSTAN-KIRGIZİSTAN SORUNU!

Örgütün yakın zamanda canını sıkan bir diğer sorun da Tacikistan’ın Kırgızistan’a yönelik agresif ve saldırgan politikaları oldu. Bu yıl Tacikistan Kırgızistan’a iki ülke arasındaki toprak ve su sorunlarını bahane ederek iki kez saldırdı. Yüzlerce kişinin öldüğü iki çatışmada hiçbir sorun çözülemezken üçüncü bir çatışmanın gelişimi kaçınılmaz görünüyor.

Rusya’nın hızlı ve kısa sürecek bir müdahaleyle çözmeyi planladığı Ukrayna sorunu, her geçen gün daha büyük bir sorunlar yumağına dönüşerek ayağına dolanırken bir de Rusya’nın NATO’su olarak bilinen örgütün dağılabileceği endişesi ülkenin hareket alanını kısıtlıyor. Kameralara yansıyan bu tip örgüt içi itirazlar ve diplomatik nezaketsizlikler de bu kanıyı daha güçlü hale getiriyor.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası