Avustralya’dan bir stratejik savunma hamlesi daha!

Avustralya’dan bir stratejik savunma hamlesi daha!

Güney Kore hükümeti, Avustralya ile iki ülkenin silah endüstrisini ve diğer güvenlik meselelerini destekleyen ikili bir savunma anlaşması yaptı.

Avustralya, Güney Kore hükümeti ile masaya oturdu ve iki ülkenin silah sanayisini ve güvenlik stratejisi projelerini destekleyecek bir anlaşmaya imza attı.

Kore savunma bakanı Lee Jong-sup ve Avustralya savunma bakanı Richard Marles, genişletilmiş silah işbirliği ve güçlendirilmiş ikili ve çok taraflı askeri tatbikatlar yoluyla iki ülkenin orduları arasındaki birlikte çalışabilirliği artırma konusunda anlaştılar.

İki ülkenin de genelkurmay başkanı, birleşik askeri tatbikatlarının kurumsal temellerini ve savunma bilimi ve teknolojisi sektöründeki iş birliğini de ayrıca gözden geçiriyor.

Anlaşma, Kamboçya’da düzenlenen üç günlük Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Savunma Bakanları Toplantısı oturum aralarında yapılan görüşmeler neticesinde gerçekleşti.

Bakanlar, Güneydoğu Asya’da sürdürülebilir barış ve güvenliğin teşvik edilmesine verdikleri sürekli destek için ayrıca ortak bir bildiri yayınladılar. Bildirinin ana teması ve başlığı ise geleceğe yönelik işbirliği oldu.

Güney Kore ve Avustralya, savunma geliştirme planları aracılığıyla “geleceğe yönelik işbirliği”  adı altında açıkladıkları anlaşmaya dair detayları ise üstünkörü verdiler.

Kore savunma bakanı Lee daha önce üst düzey Koreli savunma yetkilileriyle askeri modernizasyon planı olan Defence Innovation 4.0 için baskı altında geçtiğini söylediği bir toplantı yaptı.

Güney Kore geçtiğimiz iki yıl üst üste dünyanın en düşük doğum oranını kaydeden ülkesi olduğundan, ülkenin girişim, savunma yeteneklerini güçlendirmek ve potansiyel asker eksikliklerini gidermek için çeşitli askeri operasyonlar için yapay zeka da dahil olmak üzere en son teknolojileri kullanmayı amaçlıyor.

Canberra’nın Savunma Stratejik İncelemesi üzerine yaptığı araştırma ve çalışmalar, değişen bölgesel güvenlik ortamında Avustralya Savunma Kuvvetleri için öncelikli yatırımları belirlemeye çalışıyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası