Bağış adı altında haraç kesiyorlar, karşı çıkanların kapılarına ise el bombası bırakıyorlar!

Bağış adı altında haraç kesiyorlar, karşı çıkanların kapılarına ise el bombası bırakıyorlar!

Pakistan’ın Afganistan’a sınır vilayetlerinde Taliban’ın haraç, şantaj ve tehditleri gündeme geldi.


Afganistan yönetimini ele geçiren ve komşusu Pakistan’da da oldukça etkinlik gösteren Taliban’ın milletvekilleri, siyasiler ve bazı önemli kişilerden şantaj ve tehdit yoluyla haraç kestiği öğrenildi.

TALİBAN YÖNETİMİ VE SONRASI

Taliban’ın Afganistan yönetimini ele geçirmesi sonrasında bölgede hareketlilik neredeyse hiç kesilmedi.

İlk zamanlarında Afganistan’da bulunan insanların ülkeyi terk etmesiyle ve kalanlara yaptıkları ile gündeme gelen Taliban, şimdiye kadar sürekli şiddet eylemleri ve baskılar ile gündemde kaldı.

HALKA AÇIK CEZALANDIRMALAR!

Son olarak ahlak suçlularını bir stadyumda toplu cezalandırarak kırbaçlaması ve bunu da halka açık şekilde gerçekleştirmesi ile gündeme gelen Taliban şimdi ise farklı bir şekilde gündeme konu oldu.

SİYASİLERDEN HARAÇ!

Pakistanlı bir milletvekili, partisinin destekçileri ile sohbette bulunduğu sırada telefonu çaldı ve bir mesaj aldığı görüldü. Gelen mesaj Pakistan Talibanı mensubu birindendi ve milletvekilinden bağış adı altında para istiyorlardı.

Mesajı gönderen kişi milletvekiline “Umarız hayal kırıklığına uğratmazsınız.” yazmıştı.

Bağışın gönüllülük ve istek üzerine yapılıyor olması ve istenen paranın bağış adı altında talep edilmesi durumu Taliban adına sözde meşrulaştırıyordu.

Tam bu sırada ekranda bir mesaj daha belirdi. Mesajı yazan kişi bu kez de “Maddi destek sağlamayı reddetmek sizi sorun haline getirir.” yazıyordu.

Sonrasında ise bir mesaj daha geldi ve bu mesajda ise “Akıllı bir adamın bu durumda ne demek istediğimizi anlayacağına inanıyoruz.” demişlerdi.

TALİBAN BAĞIŞI BÖLGEDE ÇOK YAYGIN!

Bölgede bulunan siyasiler ve önemli kişiler tarafından yapılan açıklamada, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinden ve yönetimi ele almasından bu yana Pakistan Talibanı haraç kesme işini epey artırmıştı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir milletvekili, Temmuz ayından bu yana Taliban’â bu şekilde bağış adı altında toplam 1.2 milyon rupi yani 5000 dolar göndermişti.

ÖDEMEZSEK SONUÇ ÖLÜM

Fransız merkezli bir haber ajansına konuşan milletvekili, “ödemeyenler sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyorlar. Bazılarının kapılarına el bombası atıyorlar, bazılarının ise evlerine ateş açıyorlar.” dedi.

Ayrıca açıklamalarının devamında ise “İletişime geçilen siyasi ya da tanınmış, bir şekilde seçilen bu insanların çoğu bu paraları ödüyor. Bazıları çok bazıları ise az. Ama sonuçta ödüyorlar ve kimse bundan bahsetmiyor.” dedi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası