Birleşik Krallık, Aralık ayında resmen iki gün kapalı: Tarihin en büyük grevi!

Birleşik Krallık, Aralık ayında resmen iki gün kapalı: Tarihin en büyük grevi!

Birleşik Krallık’taki çoğu işçinin katılımıyla, sendikaların 106 yıllık tarihlerindeki ilk grev gerçekleşecek.


Birleşik Krallık ’ta uzun süredir konuşulan ve gündemi etkileyen ekonomik sıkıntılar sebebiyle, sendikaların kuruluş tarihinden bu yana 106 yıllık zaman dilimi içerisinde ilk kez kapsamlı ve geniş bir grev gerçekleşecek.

DİNMEYEN EKONOMİK SIKINTILAR!

Uzun zamandır enflasyon, faiz ve fiyat artışı konularının konuşulduğu Birleşik Krallık ’ta ekonomik problemler devam ediyor.

Yaşanan bu ekonomik sıkıntılar Birleşik Krallık ’ta yaşayan çalışanlarla devletin arasını gittikçe açmaya devam ediyor.

SENDİKALAR OYLAMADA!

Geçtiğimiz ay Birleşik Krallık ’ta 300 binden fazla üyesinin bulunan hemşire sendikasının ücret talebi konusunda devletle anlaşamadığını ve durumun çözülememesi halinde Birleşik Krallık tarihinin en büyük grevine imza atabileceklerini aktarmıştık.

Ücret konusunda anlaşamayan hemşireler ve sağlık çalışanları sendikaları aracılığı ile yapılan bir oy kullanma süreci yaşadılar ve oy çokluğu ile sorunun çözülmesi adına greve gitme kararı almışlardı.

“KAMU HİZMETİ AKSAYACAK!”

Grevi gerçekleştirecek personel sayısının çokluğu, kamu hizmetinin aksayabilecek olması konuları göz önüne alındığında grevin gerçekleşmesinin pek muhtemel olmadığı kanaatinde olan devlet yetkilileri durumu değerlendirdiklerini açıklamışlardı.

Daha sonra anlaşmazlığın sürmesi üzerine Birleşik Krallık içerisindeki diğer bayraklar altında bulunan sendikaların da ücret artışı için oylama yapması ile greve gidecek insan sayısı inanılmaz rakamlara ulaştı ve sesi güçlü çıkmaya başladı.

Tüm bu yaşananların ardından Birleşik Krallık ‘ta bulunan ve hak ettiğini almayı bekleyen emekçiler önümüzdeki ay iki gün grev kararı aldılar.

EN SON 1926’DA YAŞANDI!

En son 1926 yılında 1.7 milyon işçinin katılımı ile gerçekleşen ve dokuz gün süren grevler dönemin yönetimini oldukça zora sokmuş ve bir türlü engellenememiş.

Şuan planlanan ise işçiler ve sağlıkçılar ile birlikte 3 milyon çalışanın greve katılması.

“HASTALARDAN ÖZÜR DİLERİZ!”

Sağlık çalışanları 15 ve 20 Aralık tarihlerinde grev yapacaklarını, bu tarihlerde ameliyatlar dahil hiçbir tedavinin gerçekleşmeyeceğini söyleyerek şimdiden hastalardan özür dilediklerini aktardı.

Ayrıca yılbaşı öncesi posta görevlileri ve demiryolu işçilerinin de katılacağı söylenen grev şimdiden Birleşik Krallık ‘ta endişe ve gerginliğe sebep olmuş durumda.

MÜZAKERELER MERAK KONUSU!

Grev sonucu işçiler ile devlet arasında yaşanacak çözüm arayışı ve müzakerelere dair ise bir bilgi paylaşımı yok.

Ayrıca bu yıl avukatlar, havalimanı personeli ve birçok kamu personeli çeşitli zamanlarda grev gerçekleştirdiler.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası