Eski mesai arkadaşı Belarus Dışişleri Bakanı Makei’nin ani ölümü hakkında konuştu: “Lukaşenko hakkında çok şey biliyordu!”

Eski mesai arkadaşı Belarus Dışişleri Bakanı Makei’nin ani ölümü hakkında konuştu: “Lukaşenko hakkında çok şey biliyordu!”

Belarus eski Kültür Bakanı ve diplomat Pavel Latuşka, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei’nin ölümü üzerine Nexta Haber Ajansına bir röportaj verdi. Röportajda Makei’nin, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun özel hayatı hakkında çok şey bildiğinden bahseden Latuşka kendi görev süresi sırasında Belarus’un Avrupa ülkeleriyle yakınlaşma çabalarının Rusya tarafından nasıl sabote edildiğinden bahsetti. Üç gün sonraki Polonya ziyaretinden hemen önce gerçekleşen bu ani ölümün de önceki senaryoları hatırlattığını ima etti.


Belarus’un eski Kültür Bakanı ve büyükelçisi Pavel Latuşka, Vladimir Makei’nin ölümü hakkında konuştu.

LUKAŞENKO’NUN ÖZEL HAYATINI İYİ BİLİYORDU!
Makei ülkedeki herkesten daha fazla bilgi sahibiydi. O Lukaşenko’nun özel hayatını da iyi biliyordu. Lukaşenko’yu kimin ziyaret ettiğini, kiminle içki içtiğini, kiminle toplantı yaptığını Makei biliyordu. Bu kişi (Makei) çok fazla bilgiye sahipti.(Ölüm) koşullarının ne olduğu hakkında çok fazla gizem var.

DAHA ÖNCEKİ ÜÇ BAKAN DA GÖREVDEN ALINMIŞTI!
Buna benzer bir olay Belarus Dışişleri Bakanlığı tarihinde dördüncü defa yaşanıyor. Bir dereceye kadar benzer durumlar vardı. Daha önceki üç dışişleri bakanı Uladzimir Syanko, Ivan Antanovich ve Ural Latypov Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı toplantılarına katıldıktan sonra görevden alınmışlardı.

MAKEİ POLONYA’YA GİDECEKTİ!
Vladimir Makei, AGİT Bakanlar toplantısına katılmak için Polonya’ya gitme planı yapmıştı.Bu zirveden üç gün önce hayatını kaybetti. Çok gizemli bir durum var. Bence burada bir komplo teorisi yok.

POLONYA ATAŞESİ TUTUKLANMIŞ VE SINIRDIŞI EDİLMİŞTİ!
Öte yandan Polonya’da büyükelçi olarak görev yaptığım 2002-2008 yılları arasındaki dönemi hatırlıyorum da o zaman da bir takım sistematik kazalar vardı. O dönemin Belarus Başbakanı Sidorsky Polonya’ya gitme planı yapmıştı. Başbakanın ziyaretinden bir gün önce Polonya’nın Belarus’taki askeri ataşesi tutuklanmış ve sınırdışı edilmişti. Ziyaret iptal edilmişti.

POLONYALI AZINLIK TEMSİLCİSİ TUTUKLANMIŞTI!
Parlamento Başkanı Gennady Novitsky ve Başbakan Yardımcısı Andrei Kobyakov Polonya’ya gitme planı yapmıştı. Başka bir kaza meydana gelmiş ve Belarus’taki Polonyalı azınlığın temsilcileri tutuklanmıştı. İddiaya göre üzerlerinde uyuşturucu madde yakalanmıştı.Ziyaretler yine iptal edilmiş ya da ertelenmişti.İki ticaret komisyonu toplantısı iptal edilmişti.

OLAYLARIN ARKASINDA KGB VE RUSYA VARDI!
Dönemin Dışişleri Bakanı Martynov’un emriyle biz bu kazaları inceleyen ve bir sonuca varan gizli bir bildiri hazırlamıştık.KGB’nin bu ziyaretleri sonlandırmaya yönelik tüm bu girişimlerinin arkasında Rusya vardı.

MAKEİ’NİN HAYATTA KALMASI ZORDU!
Makei, Polonya’ya gitmeyi planladı. Belki kendisiyle birlikte önemli bir şeyi de beraberinde götürmek istemişti. Tabi bunların hepsi komplo teorisidir. Ama yine de şunu söylemek istiyorum ki bu gerçekten çok ciddi bir psikolojik darbeydi. Makei hala istasyonda olan tek kişiydi. Tüm trenler gitti ve o yalnız kaldı. Onun için bu atmosferde hayatta kalabilmek çok zordu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası