Sırbistan-Brezilya maçında ortaya çıkan bayrak krizi büyüyor! FİFA, Sırbistan’a dava açtı!

Sırbistan-Brezilya maçında ortaya çıkan bayrak krizi büyüyor! FİFA, Sırbistan’a dava açtı!

FİFA Disiplin Kurulu, Sırbistan ile Brezilya arasında oynanan Dünya Kupası maçı sırasında Sırbistan futbol takımının soyunma odasına Kosova’yı hedef alan ve ülkeyi Sırbistan’ın bir parçası gibi gösteren bayrak hakkında Sırbistan Futbol Federasyonu’na yönelik soruşturma başlattı.


Sırbistan Futbol Takımı’nın soyunma odasında Kosova’yı Sırbistan topraklarında gösteren bir bayrak asılması üzerine FİFA soruşturma başlattı

FİFA YÖNETİMİ SIRBİSTAN’A DAVA AÇTI!

Futbol yönetim kurulu 26 Kasım Cumartesi günü yaptığı açıklamada, FIFA’nın Sırbistan futbol federasyonuna, Dünya Kupası’nda Brezilya ile karşılaştıkları sırada soyunma odasına Kosova’yı Sırbistan’ın bir parçası olduğunu gösteren bir bayrağın asılması üzerine dava açtığını söyledi.

BAYRAKTA “TESLİM OLMAYIZ” YAZIYORDU!

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Hajrulla Ceku’nun Sırpça “teslim olmayız” yazılı bayrağı sosyal medyada paylaşması üzerine fotoğraf viral oldu.

KOSOVA SPOR BAKANI: “NEFRET DOLU VE SOYKIRIMCI MESAJ!”

Ceku, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sırbistan soyunma odasından Kosova’ya yönelik nefret dolu, yabancı düşmanı ve soykırımcı mesajlar içeren ve FIFA Dünya Kupası platformunu istismar eden utanç verici görüntüler” dedi.

“FİFA’DAN SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ!”

Bu ifadelerden sonra Bakan Ceku “Kosova Futbol Federasyonu’nun (FFK) tam FIFA ve UEFA üyesi olduğu düşünülürse FIFA’dan somut adımlar bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

KOSOVA, FİFA’YA 2016 YILINDA ÜYE OLMUŞTU!

Kosova, Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesinden sekiz yıl sonra 2016’da UEFA ve FIFA’ya üye olmuştu.

FIFA Disiplin Kurulu bu olay üzerine Brezilya-Sırbistan maçında soyunma odasında asılan bayrak nedeniyle Sırbistan Futbol Federasyonu hakkında soruşturma başlattı.

“Dava, FIFA Disiplin Yasası’nın 11. maddesi ve 2022 FIFA Dünya Kupası Yönetmeliği’nin 4. maddesi temelinde açıldı.”

Kosova Futbol Federasyonu, ülkeye yönelik “saldırgan eylemi” şiddetle kınadığını söylerken “Dünya Kupası bir sevinç ve birlik olayıdır ve nefret mesajları yerine umut ve barış mesajları vermelidir. FIFA’yı bu tür eylemlere karşı harekete geçmeye çağırıyoruz.” açıklaması yaptı.

SIRBİSTAN OLAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMADI!

Brezilya’ya 2-0 mağlup olan Sırbistan bir sonraki maçını Pazartesi günü Kamerun ile oynayacak. Sırbistan Futbol Federasyonu ise olayla ilgili henüz herhangi bir yorum yapmadı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası