Afganistan’a ziyaret gerçekleştiren ilk kadın siyasi, bu kez Taliban karşısında!

Afganistan’a ziyaret gerçekleştiren ilk kadın siyasi, bu kez Taliban karşısında!

Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar önderliğinde bir heyet, Afganistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.


Yarın yani 29 Kasım 2022 günü Pakistan Dışişleri Bakanı liderliğinde, Özel Temsilci Büyükelçi Muhammed Sadiq ve Pakistan Maliye Bakanı’nın da katılacağı üst düzey bir heyet Afganistan’a ziyaret gerçekleştirecek.

İLK KADIN SİYASİ!

Hina Rabbani Khar geçmişte de Afganistan hükümeti ile diyaloglarda bulunmaktaydı. Hatta 2012 yılında Hina Rabbani Afganistan hükümetine ilk ziyaretini gerçekleştirdiğinde, Afganistan’a resmi ziyaret gerçekleştiren ilk kadın siyasi oldu.

Şimdi ise uzun yılların ardından Taliban yönetimi ile görüşecek olması Pakistan’da ve küresel medyada çok konuşuldu.

TALİBAN YÖNETİMİ VE KADINLAR

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkede gerçekleşen olaylar sebebi ile gündemde şiddet gösterileri ve vatandaşlarına yaptığı cezalandırmalar ile gündeme gelen Taliban, tüm bunların yanı sıra ülkedeki kadınlara karşı yaptığı kısıtlamalar ve baskılarla adından söz ettiriyor.

Şimdi ise yakın ilişkiler içerisinde bulunduğu komşusu Pakistan’dan gelecek olan üst düzey heyete önderlik eden bakan ise bir kadın.

Ayrıca Afganistan’da yönetimi ele geçirmesi sonrasında “Taliban Şeriatı” adı altında kurallar ile ülkeyi yöneten Taliban yönetimi, bu kurallar adı altında hem kadınlara hem de erkeklere katı kıyafet yönetmeliği uygulamakta.

TESETTÜRLÜ DEĞİL

Kadınlar için yalnız sokağa çıkmanın dahi yasak olduğu ülkede kadınlar, sokağa çıktıklarında ise cilbab denilen kıyafeti giymekteler.

Pakistan Dışişleri Bakanı Jina Rabbani Khar ise kimseyi ilgilendirmemesine rağmen Taliban’ın zihniyeti göz önünde bulundurulduğunda tesettürlü dahi değil.

Bu da katı Taliban’ın görüşmelerde kadın bakana nasıl yaklaşacağı ve nasıl davranacağı konusunda akıllarda soru işareti oluşturuyor. Kimi yorumculara göre Taliban yöneticileri kadın bakan ile bir paravan ardından dahi görüşebilir.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

Afganistan’a gerçekleşecek ziyaretin programı ise şimdiden belli. Pakistanlı kadın bakan Hina Rabbani Afgan mevkidaşı Molla Amir Khan Muttaqi ile görüşecek.

Görüşmede ikili ilişkiler, çeşitli alanda işbirliği ve Afganistan’a yapılacak olan yardımların görüşülmesi bekleniyor.

Hina Rabbani Khar geçtiğimiz hafta Afganistan ziyareti ile ilgili Pakistan Maliye Bakanı Ishaq Dar ile görüşme gerçekleştirmişti.

TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DE KONUŞULDU

Görüşmenin ardından Maliye Bakanı Ishaq Dar yaptığı açıklamada, ikili ticaret, Türkiye ile bağları güçlendirmeye yönelik kapsamlı, etkili ve sonuç odaklı planlama hakkında bilgi alışverişi olduğunu söyledi.

Gerçekleşecek görüşmede Pakistan heyetinin Afganistan liderliğini elinde bulunduran başbakan Hasan Akhund ile de görüşmesi bekleniyor.

Kadınlara karşı sert tavrı ve katı kurallar ile bilinen Taliban’ın kadın bakan ile gerçekleşecek görüşmelerdeki tavrı ise merak konusu.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası