Avustralya’da usulsüzlük: bir adam, beş bakan!

Avustralya’da usulsüzlük: bir adam, beş bakan!

Avustralya’da hükümet, eski başbakanla ilgili yürütülen soruşturmada birden fazla bakanlığa kendisini gizlice atayan başbakan ile ilgili gensoru önergesi sunacağını açıkladı.

Avustralya’da İşçi Partisi hükümeti, ülkede yürütülen soruşturmada bulunan eski Liberal başbakan Scott Morrison’ın birden fazla bakanlığa gizli olarak atanmasının hükümete olan güveni sarstığını tespit ettikten sonra, bu hafta parlamentoda gensoru önergesi sunacağını söyledi.

Mayıs ayındaki genel seçimlerde iktidarını kaybeden Morrison’un, COVID-19 salgını sırasında gizlice beş bakanlık görevini üstlendiği ortaya çıktı. 

Eski başbakan Morrison’un gizlice kendini bakan olarak atadığı bakanlıklar ise şöyle: Sağlık Bakanlığı, Finans Bakanlığı, Hazine Bakanlığı, Avustralya Kaynak Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı.

Başbakan Anthony Albanese Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İşçi Partisi’nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’ne bu hafta meclis lideri veya başsavcı tarafından bir gensoru önergesinin sunulacağını söyledi.

Başbakan Albanese gerçekleştirdiği bir basın toplantısında, “Bu, eski başbakan ve bakanları arasındaki bir ilişkiyle ilgili değil, ya da dışarıda gündelik hayatta yaşanan, iki arkadaş arasındaki kişisel bir ilişki değil. Bu, demokratik sistemimizin hesap verebilirliği ve parlamentonun düzgün çalışıp çalışmadığı ile ilgili bir durum.” açıklaması yaparak durumun ciddiyetine vurgu yaptı.

Geçen hafta Avustralya’daki eski Yüksek Mahkeme yargıcı Virginia Bell tarafından yürütülen bir soruşturmada, gerçekleşen atamaların halkın hükümete olan güvenini zedelediği tespit edildi. Bu tespitin ardından yüksek mahkeme tarafından yönetime reform için altı tavsiyede bulunuldu.

Altı değişikliğin tümünü taahhüt eden başbakan Albanese, bakanlık atamalarının kamuoyuna bildirilmesini zorunlu kılan yasanın ise bu hafta çıkarılacağını söyledi.

Mevzuat gerektirmeyen bazı düzenleme değişikliklerinin zaten yapıldığını da sözlerine ekledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası