Doğu Afrika’da ortak askeri operasyon! 40 isyancı öldürüldü!

Doğu Afrika’da ortak askeri operasyon! 40 isyancı öldürüldü!

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Burundi orduları Kongo’nun doğusunda düzenledikleri ortak operasyonla Burundili 40 isyancıyı öldürdü. Yapılan açıklamada isyancıların ağır insan ve ekipman kaybına uğratıldığının altı çizildi.


Demokratik Kongo ve Burundi ordularının düzenlediği ortak operasyonda 40 Burundili isyancı öldürüldü.

DOĞU KONGO’DA 40 İSYANCI ÖLDÜRÜLDÜ!
Kongo ordusu sözcüsü tarafından 28 Kasım Pazar günü yapılan açıklamada, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Burundi ordularının doğu Kongo’da düzenlediği ortak saldırıda 40 Burundili isyancının öldürüldüğünü söyledi.

Teğmen Marc Elongo-Kyondwa yaptığı açıklamada, iki ordunun Burundi Ulusal Kurtuluş Güçlerine (FNL) bağlı isyancılara karşı “yüksek yoğunluklu bir saldırı operasyonu düzenlediğini” söyledi.

DÜŞMAN AĞIR KAYBA UĞRATILDI!
Operasyonu değerlendiren teğmen “düşman ağır bir insan ve teçhizat kaybına uğradı. 40 saldırgan etkisiz hale getirildi” dedi.

Teğmen açıklamanın devamında iki ordu, FNL’nin kendi kendini general ilan eden komutanı Aloys Nzabampema’nın komuta merkezi olarak kabul edilen “Nabombi kasabasına bakan dört tepenin hepsinden” FNL’yi “çıkardı” diye ekledi.

HALK ORDUYLA İŞBİRLİĞİ YAPMAYA ÇAĞRILDI!
Eyaletin güneyindeki operasyonların komutanı Kongolu Tümgeneral Ramazani Fundi’nin aktardığına göre, Kongo ordusu yerel halkı düzenli kuvvetlerle işbirliği yapmaya ve “gençleri silahlı gruplardan uzak durmaya” çağırdı.

ANA MUHALEFETİN SİLAHLI KOLU!
FNL, şimdi Burundi’deki ana siyasi muhalefet olan Agathon Rwasa’nın eski isyancı grubunun silahlı bir kolu.

DOĞU AFRİKA DEVLETLERİ ORTAK GÜCÜ!
Ağustos ayından bu yana, silahlı gruplarla savaşmakla görevlendirilen Burundi askerleri, Doğu Afrika Devletleri Topluluğu (EAC) gücünün bir parçası olarak Kongo’nun Güney Kivu bölgesinde resmen bulunuyor.

BÖLGESEL BİR GÜÇ KURMAYA KARAR VERİLDİ!
Haziran ayında EAC, Kuzey Kivu ve Ituri’deki Kongo askerlerinin yanı sıra Kenya ve Uganda ordularından, Haut-Uele’deki Güney Sudan ordusundan ve Güney Kivu’daki Burundililerden oluşan bölgesel bir güç kurmaya karar verdi.

DEMOKRATİK KONGO, RUANDA’YI VETO ETTİ!
Ruanda’yı Kuzey Kivu’daki M23 isyancılarını aktif olarak desteklemekle suçlayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda’nın kuvvette yer almasını reddetti.

30 YILLIK ÇATIŞMA!
Yaklaşık 30 yıldır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusu, bazıları yerel diğerleri komşu ülkelerden gelen milislerden oluşan silahlı gruplar tarafından çıkarılan çatışmalarla meşgul.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası