Kanlı terör eyleminde bu kez önemli siyasiler de yaralandı!

Kanlı terör eyleminde bu kez önemli siyasiler de yaralandı!

Somali’de, Cumhurbaşkanlığı sarayının yakınlarında bir otelde patlama meydana geldi. Patlamada çok sayıda siyasinin yaralandığı söylenmekte.


Somali’nin başkenti Mogadişu kentinde, cumhurbaşkanlığı sarayının çok yakınlarında bulunan, siyasilerin ve önemli addedilen kişilerin de sık sık kullanması ile bilinen Villa Rosa isimli otelde bombalı saldırı gerçekleşti.

Saldırının ardından güvenlik güçleri ile saldırı gerçekleştirenler arasında çatışmalar meydana geldi. Saldırıyı ise gerçekleşmesinden bir süre sonra beklenildiği gibi El Şebab adlı örgüt üstlendi.

EL ŞEBAB PENÇESİNDE SOMALİ!

Somali uzun süredir, mevcut hükümeti yıkmaya çalışan ve sürekli olarak ülkenin farklı yerlerine saldırılar düzenleyerek ciddi kayıplara sebep olan El Şebab adlı silahlı grup ile mücadele ediyor.

Hatta bu sebepten Somali halkı geçim sıkıntısı çekerek kıtlık ve yoksulluk ile mücadele ediyor.

SÜREKLİ GERÇEKLEŞEN SALDIRILAR

Geçtiğimiz günlerde buna benzer gerçekleşen bir saldırıda El Şebab 100 kişinin ölümüne ve 300’e yakın Somalilinin de yaralanmasına sebep oldu.

El Kaide ile bağlantılı olan örgüt Somali’nin güney bölgesinde üstünlüğü ele geçirmiş durumunda.

SİVİL KAYIPLAR

Askeri yönetimin 1991 yılında yıkılmasından bu yana ülkede yönetimi ele geçirmek isteyen El Şebab, sürekli olarak bombalı ve silahlı eylemler gerçekleştiriyor, otellere ve kamu binalarına ise baskınlar düzenliyor.

Düzenlediği saldırılarda çok sayıda ölümlere sebep olan El Şebab ise yalnızca güvenlik güçlerine değil, sivillere de zarar vererek hayatlarını kaybetmesine neden oluyor.

KITLIK VE YOKSULLUK

Hali hazırda maddi kaynaklar olarak pek de iç açıcı durumda olmayan Somali, özellikle son iki senedir gerçekleşen saldırılar sebebi ile daha da zor durumda.

Saldırılar sebebi ile açlık ve kıtlıkla mücadele eden Somali, son zamanlarda iklim krizinin de ortaya çıkması ile oldukça zor bir durumda.

Geçtiğimiz dönemde gerçekleşen saldırılarda Somali devlet başkanı, batılı ülkelerden doktor ve ilaç yardımı talebinde bulundu.

ÖRGÜT DEVLETTEN DAHA ZENGİN

Somali’ye saldıran El Şebab örgütü ise bazı kaynaklara göre Somali devletinden daha fazla gelir sahibi ve zengin.

Dün gerçekleşen saldırıda Somali Ulusal Güvenlik Bakanı Muhammed Ahmed Dodishe ve Somali Savunma Bakanı Adifatah Kasım da yaralananlar arasında.

Somali hükümetinden saldırılara dair herhangi bir ölü ya da yaralı açıklaması ise gelmedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası