Küresel Sabah Özeti | 28 Kasım 2022, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 28 Kasım 2022, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Çin’de otorite sarsılıyor olabilir. Sokaklara dökülen protestocular Pazar gecesi Şangay’da Çin’in acımasız covid önlemlerine karşı polisle çatıştı. İnsanlar sert bir şekilde uygulanan tecritlerin sona ermesini talep ederken, Pekin ve Wuhan da dahil olmak üzere, protestolar ülke çapında yayıldı; Bazı gösterilerde Başkan Şi Cinping’in görevden alınması çağrısında bulunuldu. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de 10 kişinin ölümüne neden olan bir yangın, insanların öfkesini körüklemiş gibi görünüyor.


Milyonlarca insanın elektrik, su ve ısıya yalnızca erişemediği Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çevresinde, kar ve dondurucu soğuklar hayatı zorlaştırıyor. Rus füzeleri Ukrayna’nın enerji altyapısının çoğuna zarar verdi. Bu arada devlet tarafından işletilen nükleer enerji şirketinin başkanı, Rus kuvvetlerinin Mart ayından beri işgal ettikleri Zaporijiya nükleer santralini terk etmeye hazırlandığına dair işaretler olduğunu söyledi.


Kanada dışişleri bakanı Mélanie Joly, Pazar günü Hint-Pasifik için 2,3 milyar Kanada doları (yani 1,7 milyar ABD doları) tutarında yeni bir stratejik ödenek açıkladı. Plan, “yıkıcı” Çin etkisine karşı Kanada’nın bölgedeki askeri varlığını genişletmenin yanı sıra ticareti de çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Üstelik Kanada, Çin’in madenlerini satın almasını durdurmak için ülkedeki yabancı yatırımlarla ilgili kurallarını da sıkılaştıracak.


Meksika’da ülkenin başkanı Andrés Manuel López Obrador’a desteklerini göstermek için Mexico City’de on binlerce insan yürüdü. López Obrador, görevdeki dördüncü yılını kutlamak için miting düzenledi. Ama aynı zamanda, Meksika’nın seçim sisteminde reform yapma planları protestoları tetikledikten sonra, muhtemelen popülaritesini gösterme girişiminden ibaretti.


Pakistan’ın devrik eski lideri İmran Han’ın destekçileri, başkent İslamabad’ın banliyösü Rawalpindi’de miting yaptı. Bu miying, Kasım ayının başlarında bir suikast girişiminden sağ kurtulan Khan’ın ilk güç gösterisiydi. Eski lider, iç karışıklığa sebep olma korkusuyla İslamabad’a planladığı yürüyüşü iptal ettiğini söyledi.


Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Ebola’nın yayılmasını durdurmak için Orta Uganda’daki iki bölgenin karantinasını uzattı. Mubende ve Kassanda, 20 Eylül’de ilan edilen ebola salgınının merkez üssü olarak kabul ediliyor ve 17 Aralık’a kadar kapalı kalacaklar. Uganda’da dolaşan bu ölümcül Ebola türü nadir görülüyor ve henüz bir aşısı bulunmuyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası