Mali, Fransa’ya ait tüm kurumların faaliyetlerini yasakladı!

Mali, Fransa’ya ait tüm kurumların faaliyetlerini yasakladı!

Mali’deki cunta yönetimi Başbakanı Albay Abdoulaye Maiga sosyal medyadan yaptığı açıklamada ülkede faaliyet gösteren insani yardım kuruluşları da dahil olmak üzere Fransa tarafından yardım alıp fonlanan tüm sivil toplum kuruluşlarının Mali’deki faaliyetlerini yasakladı.


Mali, yardım örgütleri de dahil olmak üzere Fransa’ya ait tüm STK’ları yasakladı.

FRANSIZ DESTEĞİ VE FİNASMANI YASAK!

Mali cuntası ile Fransız yönetimi arasındaki ilişki kötüleşmeye devam ediyor. Cunta yönetimi, insani yardım grupları da dahil olmak üzere Fransa tarafından finanse edilen veya desteklenen tüm sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini yasakladığını duyurdu.

KALKINMA YARDIMININ DURDURULMASINA BİR CEVAP!

Batı Afrika ülkesinin geçici Başbakanı Albay Abdoulaye Maiga, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, kararı Fransa’nın Mali’ye yönelik kalkınma yardımını son zamanlarda durdurmasına bir yanıt olarak nitelendirdi ve kararın haklı olduğunu savundu.

FRANSA, MALİ’NİN WAGNER’İ KULLANDIĞINI İDDİA EDİYOR!

Fransız Dışişleri Bakanlığı geçen hafta, Mali’nin Rus paralı asker grubu Wagner’den paramiliter güçler kullandığı iddiası üzerine güçlerini ülkeden çektikten üç ay sonra bu kararın verildiğini söyledi.

CUNTA YÖNETİMİ İDDİALARI REDDEDİYOR!

Bamako yönetimi ise yalnızca Rus askeri “eğitmenlerinin” desteğini kabul ederek Fransa yönetiminin Wagner iddialarını reddediyor.

Albay Maiga yaptığı açıklamada Fransa’nın açıklamalarını “hayal ürünü iddialar” ve “Mali’yi istikrarsızlaştırmak ve tecrit etmek amacıyla ulusal ve uluslararası kamuoyunu aldatmaya ve manipüle etmeye yönelik hileler” olarak ifade etti.

TÜM FRANSIZ FAALİYETLERİ YASAK!

Açıklamada, “Sonuç olarak, geçiş hükümeti Mali’de faaliyet gösteren STK’ların Fransa’dan fon, maddi veya teknik destek alarak yürüttüğü insani yardım alanı da dahil olmak üzere tüm faaliyetlerini derhal yasaklamaya karar verdi” denildi.

FRANSA, YARDIMLARI SÜRDÜRECEK!

Geçen hafta bir dışişleri bakanlığı kaynağı ise Fransa’nın Mali’deki “sivil toplum kuruluşlarına” sağladığı finansmanın yanı sıra insani yardımını da sürdüreceğini söyledi.

Yoksul ve denize kıyısı olmayan ülke 2012’den beri terörün ve şiddetin yayılmasıyla aynı zamanda ciddi bir siyasi ve insani krizle mücadele ediyor. Mali’de sağlık, gıda ve eğitim alanlarında bir dizi STK çalışıyor.

Mali ile Fransa arasındaki ilişkiler, iki yıl önce Mali’de gerçekleşen ilk askeri darbeden bu yana gergin.

YÖNETİM 2021’DEN BERİ RUS YANLISI!

Mayıs 2021’deki ikinci darbeden bu yana albaylar, Rusya’dan askeri yardım ve diplomatik destek alarak Fransa’yla aralarına mesafe koydular.

Fransa, Mali ordusuyla birlikte terörizme karşı yürüttüğü dokuz yıllık çatışmaların ardından Ağustos ayında “Barkhane operasyonunu” sonlandırdı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası