Suudi Arabistan, Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapacak!

Suudi Arabistan, Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapacak!

Suudi Arabistan, Aralık ayının başında ilk kez düzenlenecek olan Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapabilir. İddia Çin’in Dubai’deki konsolosundan geldi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Aralık ayında Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaretin zirvenin bir parçası olup olmayacağı net değilken Çin’in de içinde bulunduğu Asya ülkelerinin Suudi Arabistan petrolünün en büyük alıcısı oldukları biliniyor.


Suudi Arabistan, ilk kez yapılacak olan Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapacak

AÇIKLAMA, ÇİNLİ KONSOLOSTAN GELDİ!
Pekin’in Dubai konsolosu, Suudi Arabistan’ın Asya ile bağlarını güçlendirmesiyle birlikte konsolosluğun web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, Suudi Arabistan’ın önümüzdeki ayın başlarında ilk Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapacağını söyledi.

Şİ, SUUDİ ARABİSTAN’A GELECEK!
Riyad Dışişleri Bakanına göre Çin Devlet Başkanı Şİ Cinping’in Aralık ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Konsolosun yaptığı açıklamada, gezinin zirve ile aynı zamanda gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirtilmedi.

Çin’in Dubai Başkonsolosu Li Şuhang, görüşmeler için belirli bir tarih ve katılımcıların isimlerini vermeden, “İlk Çin-Arap Zirvesi Aralık ayı başlarında Suudi Arabistan’da yapılacak.” ifadelerini kullandı.

İLK ÇİN-ARAP ZİRVESİ!
Bu, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin, OPEC+ kartelinin Washington’dan gelen ricaları görmezden gelerek petrol üretimini kesmesinin ardından Riyad ile uzun süredir müttefiki ABD arasındaki gergin ilişkilerin ortasında Asya pazarlarıyla bağlantılarını güçlendirmesiyle geldi.

BİDEN, SUUDİ ARABİSTAN’I TEHDİT ETMİŞTİ!
Üretimi kısma kararı ABD’yi sinirlendirmiş ve ABD Başkanı Joe Biden, Riyad liderliğindeki bir koalisyonun Rusya ile birlikte üretimi kısma konusunda anlaşmasının ardından Suudi Arabistan’ı ciddi “sonuçlarla” tehdit etti.

Bir sonraki OPEC+ toplantısı 4 Aralık’ta yapılacak ve muhtemelen enerji arzı konusundaki küresel anlaşmazlıkları yeniden gündeme getirecek.

ÇİN-ARAP İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR!
Konsolosluktan yapılan açıklamada, “Li Şuhang, Çin ile Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin hızlı bir gelişme yoluna girdiğine işaret etti.” Zirve görüşmeleri, “Çin-Arap ilişkileri tarihinde bir kilometre taşıdır. “diye ekledi.

PRENS SELMAN DA UZAK DOĞU TURU YAPMIŞTI!
Bu ayın başlarında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Endonezya’daki G20 zirvesine katıldıktan sonra Asya’da çok duraklı bir tura çıktı ve Güney Kore’nin başkentini ziyaret etti. Ayrıca Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile bir araya geldi.

Ziyaret, her iki hükümet tarafından çeşitli alanları ve sektörleri kapsayan yaklaşık 20 anlaşmanın imzalanmasıyla sonuçlandı.

ASYA ÜLKELERİ SUUDİLERİN EN BÜYÜK MÜŞTERİSİ!
Asya, son on yıldır özellikle Çin, Güney Kore, Japonya ve Hindistan olmak üzere Suudi ham petrolünün en büyük ihracat pazarı olmuştur.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası