Terör örgütü ilan edilmenin eşiğindeki Rus birliğinde, ABD’li general desteği!

Terör örgütü ilan edilmenin eşiğindeki Rus birliğinde, ABD’li general desteği!

Rusya’nın paralı askerleri olarak gündeme düşen Wagner Asker Birliği arasında eski bir ABD deniz genereli oldu iddia edildi.


Rus paralı asker birliği Wagner’in başkanı Yevgeny Prigozhin Cuma günü yaptığı açıklamada, eski bir ABD Deniz Kuvvetleri generalinin grup için çalıştığını söyledi.

WARNER GROUP SAVAŞÇILARI

Finlandiya gazetesi Helsingin Sanomat’tan gelen bir yorum talebine yanıt olarak açıklama yapan birlik başkanı Yevgeny Prigozhin, “Wagner PMC’de çok fazla Finlandiya vatandaşı yok, yaklaşık 20 kişi var. Ama malum sebeplerden dolayı onlar hakkında kesin bilgi veremiyorum.” dedi.

Ayrıca başkan Prigozhin’in basın şirketi olan Concord basın servisi tarafından aktarıldığına göre başkan Yevgeny Prigozhin, “Savaş alanındaki Finliler hakkında çok iyi fikirlerim var. Wagner Group için çalışan Finli askerler eski bir deniz piyadeleri generali olan, bir ABD vatandaşı tarafından komuta edilen İngiliz taburunda (Wagner PMC’nin bir parçası olarak) savaşıyorlar.” dedi.

“PUTİN’İN AŞÇISI!”

Rusya’daki yemek hizmetleri sözleşmeleri nedeniyle “Putin’in şefi” lakaplı Prigozhin, AB ve ABD yaptırımlarıyla sarsıldı.

Eylül ayında ilk kez 2014 yılında Ukrayna’da savaşmak için Wagner Group’u kurduğunu açıklayan grubun başkanı Yevgeny Prigozhin ayrıca, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika’daki varlığını da kabul etti.

KÜRESEL EYLEMLER SİLSİLESİ

Yıllardır, Wagner grubunun, Wagner savaşçılarının Moskova’nın Şubat taarruzunun ön saflarında yer aldığı Ukrayna da dahil olmak üzere, Rusya’nın deniz aşırı emellerinin gerçekleştirilmesinde rol oynadığından şüpheleniliyordu.

Wagner bu ay Rusya’nın ikinci şehri Saint Petersburg’da bir genel merkez açtı.

TERÖR ÖRGÜTÜ OLABİLİR!

Tüm bu yaşananların ardından geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Parlementosu’nun Wagner Group’u bir terör örgütü ilan edebileceğine yönelik söylemler ve konuşmalar meydana geldi.

Bu konuşmaların sonrasında ise daha ilginç bir olay yaşanmıştı. Avrupa Birliği Parlamentosu’na bir kargo geldi. Kargoyu açan çalışanlar ise adeta şok geçirdiler.

Kargo bir keman kutusu şeklindeydi ve içerisinde de AB Parlamentosu’nu tehdit eder şekilde sapı kanlı bir balyoz bulunuyordu.

Balyoz’un metal kısmında ise Wagner Group yazılı bir marka logosu ve kafatasları bulunmaktaydı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir