Toprak kayması can aldı: Yas tutmak için toplanan insanlar hayatını kaybetti!

Toprak kayması can aldı: Yas tutmak için toplanan insanlar hayatını kaybetti!

Kamerun’un başkenti Yaounde’de gerçekleşen toprak kaymasında 11 kişi hayatını kaybetti.


Başkent valisinin devlet yayın kuruluşu CRTV’ye yaptığı açıklamadan edinilen bilgiye göre, Kamerun’un başkenti Yaounde’de pazar günü meydana gelen toprak kaymasında en az 11 kişi öldü.

YAS İÇİN TOPLANMIŞLAR

Geçtiğimiz Pazar günü başkent Yaounde’de bir cenaze nedeni ile bazı Kamerunlu vatandaşlar yas tutmak için bir arada bulunuyordu.

Bir araya toplanan üzüntülü kalabalık bir tepenin üzerinde bulunduğu sırada toprak kayması meydana geldi ve insanları adeta yuttu.

Felaket sonrasında olay yerine çok sayıda sağlık ve ilkyardım ekibi sevk edildi.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ!

İlk belirlemelere göre 11 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Kamerun’un başkenti Yaounde valisi Naseri Paul Bea, ulusal devlet kanalı CRTV radyosuna verdiği demeçte toprak altında hala bazı insanların cansız bedeni bulunduğunu ve arama çalışmlarının devam ettiğini aktardı.

Olay yerinde bulunan Fransa merkezli haber ajansı AFP’nin bildiriğine göre ise olayın meydana geldiği Pazar günü, yollarda çok sayıda cenaze aracı ve beyaz çarşaflara sarılı vaziyette cansız insan bedeni bulunuyordu.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

Acil yardım ekiplerinin yanı sıra yüzlerce vatandaş da bölgede bulunan ve haber alamadıkları yakınlarını ve akrabalarını aramak için, arama kurtarma çalışmalarına katıldılar.

Yaşanan felaket, başkent Yaounde’nin doğu eteklerinde bulunan Damas’ta, genelde işçi sınıfı insanların yaşadığı bir semtte meydana geldi.

“TEPEYE ÇADIR KURMUŞLARDI”

Bölge sakinleri olayın meydana gelişi ile ilgili olarak, birkaç ailenin bölgedeki bir tepenin üstünde bulunan boş bir arazide çadırlar kurarak bu büyük çadırların altında toplandıklarını, sonrasında bu alandaki zeminin bir anda çöktüğünü söylediler.

Gazetecilerin aktardığına göre, afetin gerçekleşmesinin ardından olay bölgesinde toprak altında kalan dört büyük çadır farkedildi.

POLİS TEDBİRİ

Polis medyaya ait herhangi bir unsuru ya da personeli olay mahalline kesinlikle almadı ve fotoğraf video çekilmesine ise müsaade göstermedi.

Yerel halk yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını, ölen ya da yaralanan kişilerin açıklanandan çok daha fazla olduğunu düşündüklerini bildirdi.

Devlet yetkilileri ise bunun asılsız bir iddia olduğunu, ölenlerin isimlerinin ise tek tek açıklandığını ve yönetimin Kamerun vatandaşlarından bir şey gizlemediğini ifade etti.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası