ABD’den yüksek maliyetli füze ticareti!

ABD’den yüksek maliyetli füze ticareti!

ABD, Finlandiya’ya 323 milyon dolarlık füze satışını onayladı.


ABD Savunma Bakanlığı Pazartesi günü Finlandiya’ya 323 milyon dolarlık AIM 9X Block II taktik füzeleri ve AGM-154 menzil dışı kullanım silahları satışının onaylandığını duyurdu.

FİNLANDİYA’YA DESTEK!

Pentagon yaptığı açıklamada, “Önerilen satış, Finlandiya’nın havadan havaya ve havadan karaya silah yeteneklerini geliştirecek ve ABD’nin İskandinav bölgesindeki ülkelerle ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir.” dedi.

“ANLAŞMA SAVAŞTAN ÖNCEYDİ”

40 adet AIM 9X ve 48 adet AGM-154’ün satışına ilişkin duyuru, hem Finlandiya’yı hem de İsveç’i NATO üyeliği aramaya iten Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dokuz ayı aşkın bir süre öncesine denk geliyor.

SATIŞ ONAYLANDI PROSEDÜR BEKLENİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı olası satışı onayladı ve Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı Çarşamba günü Kongre’ye gerekli bildirimi yaptı.

Milletvekillerinin ise hala yapılan anlaşmaya dair işlemi imzalaması ve onayladığını bildirmesi gerekiyor. Ancak bu gelinen bu aşamada muhtemelen bir formalite olacak. Çünkü anlaşmaya dair onaylandığının açıklaması bile yapılmış durumda ve bu aşamada milletvekillerinin imzayı atmaması sebebiyle anlaşmanın askıya alınması muhtemel dahi değil.

“İSTİKRAR İÇİN”

Pentagon’dan yapılan açıklamada, satışın Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan güvenilir bir ortağın güvenliğini artırarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyeceği söylendi.

Son dönemde, özellikle Rusya Ukrayna savaşının ardından, ABD başta olmak üzere Batı’nın güçlü sayılabilecek devletleri, savaş ve askeri güç alanlarında geçmişte yatırıma diğer alanlarda olduğu kadar destek vermeyen Avrupalı devletlere silah satışını oldukça artırdı. 

Söylemlerinde sürekli olarak savaş ihtimalini dile getiren silah ticaretinin önde gelen isimleri son haftalarda ardı ardına savunma sanayi silahı ticareti bildirisi yapmaktalar.

POLONYA’YA DÜŞEN FÜZE

Geçtiğimiz haftalarda Polonya’nın Rusya Ukrayna savaşına bir anda pasif olarak da olsa dahil olması ve üçüncü dünya savaşının konuşulmaya başlanması Avrupalı bazı devletleri tedirgin etti ve harekete geçirdi. Bunun en büyük örneği ise Almanya ve Polonya arasında geçen Patriot füzelerine ilişkin diyaloglar. 

Günümüz şartlarında bir cephe savaşının mümkün olmayacağının bu zamana kadar düşünülmüş olması, Rusya Ukrayna savaşının ise bu genel görüşü bir anda yıkması, gerçekleşen silah alım satım olaylarının en büyük sebebi. 

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası