İngiltere Başbakanı Rishi Sunak açık konuştu: Çin ile “Altın Çağ” sona erdi!

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak açık konuştu: Çin ile “Altın Çağ” sona erdi!

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çin ve İngiltere ilişkileri hakkında açık konuştu. İki ülke arasındaki “altın çağın” sona erdiğine değinen Başbakan Çin’in küresel etki alanını genişletmeye çalıştığını ve bununla mücadele etmenin gün geçtikçe daha zor bir hale geldiğini ifade etti. Çin’in sıfır kovid politikalarını da eleştiren başbakan Doğu Türkistan’daki son olaylarda da Çin hükümetini eleştirdi.


İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çin ile “Altın Çağın” sona erdiğini açıkladı.

“DEĞERLERİMİZE VE ÇIKARLARIMIZA MEYDAN OKUYORLAR!”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çin ile ilişkilerin sözde altın çağının sona erdiğini söyledi ve Pekin’in daha da fazla otoriterliğe doğru ilerlemesinin İngiltere’nin değerlerine ve çıkarlarına sistematik bir meydan okuma olduğu konusuna değindi.

“ALTIN ÇAĞ SONA ERDİ!”

Sunak 28 Ekim Pazartesi günü yaptığı ilk büyük dış politika konuşmasında, “Açık konuşalım, sözde altın çağ sona erdi,” dedi.

Başbakanın İngiltere-Çin ilişkisi için “altın çağa” atıfta bulunması, İngiltere’nin Çin’in “Batı’daki en iyi ortağı” olabileceğini iddia eden eski Birleşik Krallık Maliye Bakanı George Osborne’un 2015 yılında yaptığı açıklamaları hatırlattı.

PEKİN KÜRESEL NÜFUZ İÇİN REKABET EDİYOR!

Sunak, önceki on yılda daha yakın ekonomik bağların sosyal ve siyasi reformlara yol açabileceğine inanmanın “saflık” olduğunu söyledi ve Pekin’i “devlet gücünün tüm imkanlarını kullanarak bariz bir şekilde küresel nüfuz için rekabet etmekle” suçladı.

SOĞUK SAVAŞ YORUMU!

Ancak İngiltere’nin “basit Soğuk Savaş retoriğine” güvenemeyeceği konusunda uyardı.

Çin’in Londra Büyükelçiliği, Sunak’ın sözleri üzerine henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Sunak, geçen ay parti lideri ve başbakan olarak göreve geldiğinden beri Çin’e karşı tutumunu sertleştirmesi yönünde kendi partisi içindeki muhaliflerin baskısıyla karşı karşıya kalmıştı.

İLERLEDİKÇE DAHA ZOR BİR HALE GELİYOR!

Sunak, Londra’daki Lord Mayor’s Banket’te yaptığı konuşmada, “Çin’in değerlerimiz ve çıkarlarımız için sistemik bir meydan okuma oluşturduğunun farkındayız bu, daha güçlü bir otoriterliğe doğru ilerledikçe daha da şiddetli hale gelen bir zorluk” dedi.

Başbakan Sunak’ın sözleri ülkenin katı sıfır Kovid politikasını protesto etmek için Çin genelinde halka açık gösteriler düzenlenmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Sunak, “Çin hükümeti, halkının protestolarını dinlemek yerine bir muhabire saldırmak da dahil olmak üzere her türlü baskıyı daha da artırmayı seçti” dedi.

DOĞU TÜRKİSTAN’A DEĞİNDİ!

“Medya ve parlamenterlerimiz (Doğu Türkistan) Sincan’daki suistimaller ve Hong Kong’da özgürlüğün kısıtlanması da dahil olmak üzere bu konuları herhangi bir yaptırım olmaksızın vurgulayabilmelidir.”

İYİMSER POLİTİKALAR YETERLİ DEĞİL!

Sunak, jeopolitik değişimin hızının yoğunlaştığını, Rusya ve Çin’in ortaya koyduğu zorluklar karşısında “kısa vadeci ve saf iyimser politikaların yeterli olmayacağını” söyledi.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası