Küresel Sabah Özeti | 29 Kasım 2022, Salı

Küresel Sabah Özeti | 29 Kasım 2022, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Amerika’daki Ermeni lobisinin en önemli kuruluşlarından olan ANCA’nın ABD seçimlerini etkileyebilmek amacıyla ABD’li senatör ve temsilciler için karne hazırladığı ortaya çıktı. Türkiye karşıtı senatör Bob Menendez’in de Ermeni lobisi tarafından notlandırıldığı karnedeki puanlamaların sadece Türkiye ve Azerbaycan’la alakalı olması dikkat çekti. Üstelik Ermeni lobisi, sadece Menendez’e değil, tüm senatörlere ve temsilcilere birer “Türk düşmanlığı” karnesi hazırlamış gibi duruyor.


Eski bir Fransız sömürgesi olan Mali’deki cunta yönetimi Başbakanı Albay Abdoulaye Maiga sosyal medyadan yaptığı açıklamada ülkede faaliyet gösteren insani yardım kuruluşları da dahil olmak üzere Fransa tarafından yardım alıp fonlanan tüm sivil toplum kuruluşlarının Mali’deki faaliyetlerini yasakladı. Mali, yüzünü Paris’ten Moskova’ya çevirmeye devam ediyor.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Herson bölgesinde yaşayan insanların, yalnızca geçen hafta, 258 kez Rus bombardımanına maruz kaldığını söyledi. Rus füzeleri, Herson’un kuzeyindeki bir şehir olan Mykolaiv’e su sağlayan bir su pompası istasyonu da dahil olmak üzere Ukrayna’nın kritik altyapısının çoğunu yerle bir etti. Havalar giderek dondurucu bir hal alırken, milyonlarca insan, elektriğe, suya ve ısıya erişemiyor.


Bir kriptopara kuruluşu olan BlockFi, iflas başvurusunda bulundu. Geçen yıl 4 milyar dolar değerine ulaşan firma, yine bu ayın başlarında iflas eden kripto ticaret platformu FTX’in çöküşünün etkilerini atlatamadı. Ayrı bir gelişmede, başka bir kriptopara şirketi olan Kraken, yaptırımları ihlal ederek İran’daki kullanıcıların işlemlerine izin verdiği için ABD hazine bakanlığına 360.000 dolardan fazla ceza ödemeyi kabul etti. Kripto borsası çöküşün eşiğinde olabilir.


ABD ile Rusya arasındaki – stratejik füze cephaneliklerini düzenlemeyi amaçlayan – “Yeni BAŞLANGIÇ” anlaşmasına ilişkin müzakereler, başlamalarından sadece bir gün önce ertelendi. ABD, Rusya’yı Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılması planlanan zirveyi “tek taraflı olarak” iptal etmekle suçladı. Karar, Batı’nın Ukrayna’ya verdiği desteğe yanıt olarak Rusya lideri Vladimir Putin’in aylarca süren nükleer tehditlerinin ardından verildi.


Suudi Arabistan, başkent Riyad’da altı pistli devasa bir havalimanı inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. Türk Hava Yolları ve Katar merkezli Emirates ile rekabet edeceği öngörülen RIA adlı henüz resmi olarak kurulmamış Suudi Arabistan devlet havayolunun, ana merkezi olarak hizmet verecek. Krallık, bir süredir ekonomisini petrolden kurtarmaya ve turizmi canlandırmaya hevesli görünüyor; her şey planlandığı gibi giderse, havalimanı 2030 yılına kadar 120 milyon yolcuyu ağırlayacak.


Shell, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik açılımlar yapıyor. Hollanda merkezli şirket, Avrupa’nın en büyük biyogaz üreticisini yaklaşık 2 milyar dolara satın almayı kabul etti. Danimarka merkezli Nature Energy, kimyasal olarak doğal gazla aynı olan ancak organik atıklardan yapılan biyometan üretiyor. Ekim ayında, bir başka petrol devi olan BP, Amerikalı bir biyogaz üreticisi olan Archaea Energy için 4 milyar dolardan fazla ödemeyi kabul etmişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası