BAE’nin gizemli deneyi: Yılda 200 sorti yapan İHA’lar bulutlara ne yapıyor?

BAE’nin gizemli deneyi: Yılda 200 sorti yapan İHA’lar bulutlara ne yapıyor?

BAE’nin başkentindeki bir hava üssünden yılda 200 civarında “özel donanımlı” deneysel uçak ve İHA havalanıyor. Bu gizemli durumun sebebi ise “bulutları tohumlamak”. İşte detaylar…


Birleşik Arap Emirlikleri’nde yazın hava sıcaklığı 50 derecenin üzerine çıkıyor ve nem öyle yoğun ki klimaların içinden evlere kadar giriyor. BAE, işte havadaki bu nemi kendi yararına kullanmaya kararlı.

BAE, YAĞMURLARI KONTROL ETMEYE KARAR VERDİ

BAE, dünyadaki en kuru ülkelerden biri. Ülke yılda sadece 80 mm civarı yağış alıyor. Ama doğa, hala büyüyen 10 milyonluk nüfusu yaşatacak kadar nemi üretmiyor. Bu da bazı sorunlara sebep oluyor. Mesela, BAE’deki çoğu içme suyu, tuzdan arındırma istasyonlarından geçmiş deniz suyundan oluşuyor ve dünyadaki desalinasyon uygulamasının %14’ü BAE’de gerçekleşiyor.

BAE hükümeti, drone ve İHA’lara özel bir ilgi göstermeye başladı. Başkent Abu Dhabi’deki hava üssünden yılda 200 civarında İHA, sorti yapılıyor. Her 1-2 haftada bir özel donanımlı deneysel İHA’lar havalanarak bulutlardaki nemi “dünyaya sıkmaya” çalışıyor. Bu uygulamanın adı ise “Bulut Tohumlama”.

Bulut Tohumlamanın yöntemleri zaman içinde değişim gösterse de, İHA ve diğer teknolojilerdeki gelişmeler işleri kolaylaştırmış durumda. BAE, kendi nüfusunu sürdürebilecek suya erişmek için bulutları elektrikle “şoklamaya” karar verdi.

Verilen bu elektrik şoku, bulutta süzülen damlacıkların birleşmesine ve uçamayacak kadar büyümesine sebep oluyor. En azından teoride…

Image

BAE’NİN İNGİLTERE DESTEKLİ “BULUT TOHUMLAMA” OPERASYONLARI

Ülke, dünyanın en geişmiş bulut tohumlama programlarından birine sahip.

Bulutları elektroşoklayarak sağanak yağış oluşturmanın amaçlandığı deneysel çalışma, İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nden uzmanlarla işbirliği ile yürütülüyor. BAE’nin ‘bulut operasyonları’, 2017’de başlayan ve ülkede yağmur üretmek için şu anda da devam eden 15 milyon dolarlık bir proje.

BULUT TOHUMLAMANIN KISA TARİHİ

Bulut tohumlama neredeyse 100 yıldır üzerinde çalışılan bir uygulama. İlk zamanlarda uçaklar, bulutların üzerine “kuru buz” döküyorlardı. Bugün, bugün bu deneysel uçaklar genelde gümüş iyotları ve diğer tuzlar barındıran kimyasallar dökerek yağmur yağdırmaya çalışıyor. Bunların su damlacıklarını çekmesi ve birleştirerek uçamayacak kadar büyütmesi; dolayısıyla yağmur yağdırması amaçlanıyor.

Amerikan Ulusal Bilim Vakfı tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre, bulut tohumlamanın uygun koşullar varsa, en azından “kar yağışını ciddi oranda artırdığı” kanıtlanmış durumda. Yağmur konusunda ise ABD, İsrail ve diğer ülkelerdeki akademik araştırmalar, şu anda “sonuçsuz”, yani yöntem doğrulanamadı ama yanlışlanamadı da.

Yani BAE’nin yeni teknolojisi, daha önceki yöntemi kullanıyor. Sadece kimyasal yerine elektrik şokuyla bunu yapıyor.

TÜRKİYE’NİN BU TEKNOLOJİYİ ÜRETMESİ İÇİN -SEBEP DAHİL- GEREKLİ HER ŞEYİ VAR

Kuraklık tehlikesinde bazı bölgelere sahip olan, terör ve doğal yollarla her yaz ormanlarını yangından korumak için varıyla yoğuyla adeta savaşan Türkiye; aynı zamanda dünyada SİHA ve İHA teknolojisinde bir öncü.

OSINT TURK olarak, hem devlet hem de özel şirketlerin yaza kadar BAE’nin de üzerinde çalıştığı teknolojiyi kazanmamızın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Uzun vadede ise, bu yöntem “başka yerlere yağacak” olan nemi, yağmaması gereken yerlerde yağdıracağı için; dünya gezegeni de kapalı bir sistem olarak kabul edilebileceğinden ülkelerin birbirlerinin “nemini” ve “yağmurunu” çaldığı bir döneme giriliyor olabiliriz. Böyle bir senaryoda, iklim krizinin de eşiğinde olduğumuzu da dikkate alarak; Türkiye’nin de yağmurlarını garanti altına alması iyi olacaktır.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası