Küresel Sabah Özeti | 30 Kasım 2022, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 30 Kasım 2022, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Hindistan’ın eski Yerevan Büyükelçisi Rina Pandey, Ermenistan-Hindistan ilişkilerini değerlendirdi. Azerbaycan ile Pakistan’ın her geçen gün askeri ikili işbirliğini arttırması üzerine Ermenistan ve Hindistan birbiriyle yakınlaşmaya başladı. Hindistan’ın eski Ermenistan Büyükelçisi, Ermeni ve Hint askerlerin ortak tatbikatlar yapmasının “iyi olacağını”” ifade etti.


Müttefiklerine karşı kanlı eylemler gerçekleştiren terör örgütlerine, kendi menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda yardımda bulunmaktan kaçınmayan ABD, bu kez de Türkiye’de güvenlik güçlerine ve sivillere karşı yaptığı terör eylemleri ile yakın zaman önce gündeme gelen YPG teröristlerine yaptığı “kan yardımı”” ile gündem oldu. Görünüşe göre Suriye’de çok yakında “Amerikan kanı”” dökülecek, -sadece, teröristlerden dökülecek.


ABD, Rus füzeleri tarafından tahrip edilen Ukrayna enerji altyapısını onarmak için 53 milyon dolarlık bir fon taahhüt etti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yardım paketini, NATO ülkelerinin dışişleri bakanlarının kış yaklaşırken Ukrayna’ya nasıl yardım edeceklerini tartışmak üzere Romanya’da toplandığı sırada duyurdu. NATO, Ukrayna’nın üyeliğine verdiği desteği yineledi, ancak ülkenin sınırları hâlâ belirsiz olduğundan, herhangi bir katılım takvimi belirlemedi.


Rus askerlerinin Ukrayna’daki alkol, beyaz eşya ve akla gelebilecek her şeyi satan dükkanları dakikalar içinde boşalttığı anlar savaşın başından medyada kendine yer bulmuştu. Görünüşe göre yeni seferber edilen Rus askerler, eski askerlerden daha da kuralsız. Çıtayı bir adım daha ileri götüren Rus askerleri, bu kez de Rusya’nın Serpukhov şehrindeki bir Rus alkol dükkanını yağmaladı.


Hapisteki muhalefet siyasetçisi Viktor Babariko’nun Telegram hesabından yaptığı bir paylaşıma göre, 11 yıl hapis yatan Belaruslu muhalif aktivist Maria Kolesnikova yoğun bakıma kaldırıldı. Kolesnikova, yoğun bakıma kaldırılmadan önce hücre hapsine alınmıştı. 2020’de, Alexander Lukashenko’nun yaklaşık 30 yıllık cumhurbaşkanlığı yönetimini protesto etmek için Belarus’u kasıp kavuran batı yanlısı liderlerinden biri olarak tutuklanmıştı.


İngiltere, ülkenin başbakanının, Çin ile yakın bağları sürdürmenin “saflık” olduğunu söylemesinden bir gün sonra, Çin devlet firmasının İngiltere’deki bir nükleer santraldeki %20 hissesini satın aldığını açıkladı. İngiltere, Sizewell C elektrik santralinde Çin yerine başka yatırımcılar arayacak. Bundan ayrı bir gelişmede Şanghay’daki protestoları haberleştirirken tutuklanan bir BBC muhabirine yönelik kötü muamelenin ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Çin büyükelçisini bakanlığa çağırdı.


Çin, hükümetin insanlık dışı covid önlemlerine karşı halka haklı olarak uyanan öfke sonucu hafta sonu patlak veren yaygın protestoları bastırmaya başladı. Pekin ve Şanghay’da çok sayıda polis birliği konuşlandırıldı ve henüz bilinmeyen, fakat “çok” sayıda protestocu tutuklandı. Asya borsaları, protestoların başlangıçta Çin’de daha yavaş büyüme beklentisinde bir düşüşe neden olmasının ardından, polis müdahalelerinin başarı kaydetmesiyle toparlanma belirtileri gösterdi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası