Nijerya’dan İspanya’ya: Dümeninin üzerinde 11 gün yolculuk ettiler!

Nijerya’dan İspanya’ya: Dümeninin üzerinde 11 gün yolculuk ettiler!

Üç kişinin Nijerya’dan İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’na (Batı Afrika’da bir ada takımı) giden bir petrol tankerinin “dümeninin üzerinde” tehlikeli bir şekilde 11 günlük bir yolculuk yaparak sağ bir şekilde İspanya’ya vardığını aktardı.


İspanya sahil güvenliğinden Pazartesi günü yapılan açıklamada,

Açıklamada aynı zamanda Avrupa’nın beş yılın en yüksek düzensiz göç seviyesini gördüğü belirtildi.

11 GÜN, 5000 KM: DÜMENİN ÜZERİNDE…

Gemi izleme sitesi Marine Traffic’e göre, su yüzeyinin hemen üzerinde kalan dar bir metal parçasının üzerine binen ve pervanelerin hemen üzerinde 11 gün kalan kaçak yolcular, 17 Kasım’da Lagos’tan ayrılan Malta bandıralı Alithini II isimli gemiyle seyahat etti.

Bahse konu tanker, Pazartesi akşamı Kuzey Afrika kıyılarında bulunan İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan biri olan Las Palmas, Gran Canaria’ya davetsiz misafirleriyle birlikte ulaştı. Limanlar birbirinden yaklaşık 5000 km uzaklıkta bulunuyor.

“HAYATTA KALMA MACERASI BİLİMKURGU FİLMLERİNİN ÇOK ÖTESİNDE”

İspanyol sahil güvenliğinin Twitter’da paylaştığı bir fotoğrafta, üç adam geminin dümeninin sudan çıkıntı yapan şeridine oturmuş, sırtlarını geminin gövdesine vermiş olarak durdukları görülüyor. Bir sahil güvenlik kurtarma botu, insanları bulundukları yerden alıp sağlık hizmetleri tarafından tedavi edilmek üzere Las Palmas limanına getirdi.

İspanyol hükümetinin Kanarya Adaları’ndaki delegasyonunun Associated Press’e verdiği demeçte, hayatta kalanların Nijerya vatandaşı belirtildi. Bunlardan biri bu haber yazıldığı sıralarda, Salı günü, hala hastanede.

Kanarya Adaları’ndaki yetkililere göç danışmanlığı yapan Txema Santana, Twitter’da “Hayatta kalma macerası bilimkurgu filmlerinin çok ötesinde,” diye yazdı. “Bu ilk değil ve son da olmayacak. Kaçak yolcular her zaman bu kadar şanslı olmayacak.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası