Ortak yürütülen projeden borcunu ödeyemeyen Endonezya’yı sildiler!

Ortak yürütülen projeden borcunu ödeyemeyen Endonezya’yı sildiler!

Güney Kore ve Endonezya ortaklığında geliştirilen KF-21 adlı savaş uçağından Endonezya bayrağının silindiği görüldü.


Güney Kore Hava Kuvvetleri ve Endonezya Hava Kuvvetleri envanterinde bulunması önceliği ile geliştirilmesi planlanan KF-21 adlı savaş uçağının geçtiğimiz gün Güney Kore’de yapılan incelemelerde Endonezya bayrağının uçaktan silindiği gözlemlendi.

ORTAK PROJE KF-21

Güney Kore ile Endonezya’nın ortak yürüttükleri proje kapsamında 2015 yılında geliştirilmeye başlanan savaş uçağı projesi KF-21 uzun zamandır devam etmekte. Öyle ki projenin neredeyse son aşamalarına gelindi.

KF-21 ilk test uçuşunu dahi geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirdi. Güney Kore tarafından gerçekleştirilen testlerde, taze savaş uçağının başarı ile testleri tamamladığından bahsedildi.

5. PROTOTİP

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de bulunan, KF-21’in üretiminin gerçekleştişi Havacılık ve Uzay Sanayii tesisi KAI’ye ziyaretlerde bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol, tesisleri ziyaret sırasında KF-21’in 5. Prototipini de inceledi. 

Daha önce yapılan açıklamalarda ise Güney Kore’nin banttan indirilen 5. Prototipin Endonezya’ya gönderileceği söylenmişti. Prototipin Kore’de bulunuyor olması görenleri şaşırttı.

Sonrasında ise prototipin üzerinde yalnızca Güney Kore bayrağının olması ve Endonezya bayrağının uçaktan silinmiş olması da bir sorun olduğu yorumlarına sebep oldu.

ENDONEZYA ARTIK PROJEDE DEĞİL!

Temmuz ayında yapılan test uçuşlarında kaydedilen görüntülerde Güney Kore ile Endonezya bayrakları uçağın üzerinde alt alt bulunmaktaydı. Devlet başkanının KAI tesislerine yaptığı ziyarette 5. Prototip incelenirken kaydedilen görüntülerde ise uçağın üzerindeki Endonezya bayrağının kaldırıldığı görüldü.

Güney Kore basınında çıkan haberlere göre 2015 yılında ortaklaşa başlayan projeden Güney Kore, Endonezya ismini tamamen sildi. Sebebi ise anlaşılan proje kapsamında Endonezya’nın Güney Kore’ye taahhüt ettiği ödemeleri gerçekleştirmemesi.

BORÇLAR BİRİKTİ!

İki ülke arasında yapılan anlaşma kapsamında Endonezya’nın Güney Kore’ye 2028 yılına kadar 6.2 milyar dolar ödemiş olması gerekiyordu. 2019 yılına kadar ödemeler sorunsuz gerçekleşti. Fakat 2019 yılından sonra Endonezya’nın ödemesi gereken taksitleri aksattığı zaman zaman gündeme geldi. 

Son olarak ise Güney Kore Devlet Başkanı’nın KAI tesislerinde başkan tarafından yapılan açıklamada ise Endonezya’nın KF-21 projesi kapsamında, projenin mali değerinin çok gerisinde olduğu, ödemelerin gerçekleşmediği ve projenin geliştirilmesine hiçbir şekilde katkı sağlamadığı bildirildi.

Tüm bu mali sebeplerden dolayı Endonezya şu an için projeden çıkarılmış durumda gözüküyor

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası