Kahtaniye’deki teröristler, uzun süredir olası bir TSK operasyonuna hazırlanıyor

Kahtaniye’deki teröristler, uzun süredir olası bir TSK operasyonuna hazırlanıyor

Suriye’deki terörist PKK/PYD’nin Türkiye’nin burnunun dibindeki yerleşimlerin etrafına “hendek” kazdığı saptandı. Panikle, hızlıca ancak profesyonelce kazıldığı görülen hendeği inceleyen OSINT TURK, teröristlerin hazırlıklarının detaylarını uydu ölçümleri ve gölge analizleriyle ortaya çıkardı.


Suriye’deki teröristlerin, uzun süredir olası bir TSK operasyonuna hazırlandığını uydu görüntüleri ortaya koydu.

Bir tuhaflık fark ederek durumu paylaşan @Asbghostyeni6 isimli Twitter kullanıcısının iddialarının üzerine gittik.

KAHTANİYE: BÜYÜK HAZIRLIK

Kamışlı’nın hemen doğusunda, tam da Türk sınırında bulunan ufak bir Suriye yerleşimine ait uydu fotoğrafları karşılaştırıldığında elde ettiğimiz veriler, teröristlerin beyninin içine girmemizi; ne düşündüklerini anlamamızı sağlıyor: Panik içindeler.

Image Not Found

PKK/YPG terör örgütünün kontrolündeki Kahtaniye, Nusyabin merkez’e 28 kilometre; Türkiye sınırının en yakın noktasına ise sadece 6 kilometre uzaklıkta.

Image Not Found

HENDEĞİN GENİŞLİĞİ

Yaptığımız ölçümlerde ise kazılan hendek genişliğinin 8,5 metre olduğunu saptadık.

Öte yandan hemen yanındaki yapıların boylarını bulmamız üzerine, yapıların gölgeleri ile hendeğin içindeki gölgenin uzunluğunun bir analizi, bize hendeğin boyutları için bir tahmin veriyor.

HENDEĞİN DERİNLİĞİ VE SİPERİN YÜKSEKLİĞİ

Hesaplamalarımıza göre hendeğin tahmini derinliği en az 2, en fazla ise 4 metre civarında olmalı. Aynı yöntem kullanılarak bakıldığında, hendeğin etrafında “siper” görevi gören (kazı sırasında çıkan toprağın biriktirilmesi ile oluşturulan) toprak yığınlarının yüksekliğinin 0.5 ila 1 metre arasında olduğu görülüyor.

Ayrıca yer yer, üzerinden geçen araçlar için istenildiğinde tehdit oluşturabilecek, muhtemel tüneller de mevcut.

Image

TERÖRİSTLER, HENDEĞİ NE ZAMAN KAZMAYA BAŞLADI?

Açık kaynaklardaki uydu görüntülerinden bölgeyi incelediğimizde, hendeğin 2019’da var olmadığı görülebiliyor.

Image Not Found
Image Not Found

Tam olarak ne zaman kazmaya başladıklarını ve ne hızda kazdıklarını daha iyi anlayabilmek için bölgenin neredeyse her güne ait uydu görüntülerini birleştirerek bir video oluşturduk. (Sağ üst köşede tarihleri görebilirsiniz.)

Image

Sentinel-2 verileri, teröristlerin hendeğin kazımına 27 Ağustos 2020 ila 8 Eylül 2020 tarihleri arasında yerlerde başladığını gösteriyor.

Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği operasyonların tarihleriyle karşılaştırıldığında, bu hendeklerin Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyonların hepsinden “sonra” inşa edildiği anlaşılıyor.

SONUÇ

Bu büyük proje, teröristlerin TSK’nın yeni bir operasyon yapabileceğine verdikleri ihtimalin yüksekliğini göstermesinin yanında; aynı zamanda terör örgütünün -muhtemelen dışarıdan- aldığı inşaat ve profesyonel planlama desteğini de gözler önüne seriyor. Özetle, korku içindeler.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası