Ukrayna’nın Madrid Büyükelçiliği’ne gönderilen “bombalı mektup” patladı!

Ukrayna’nın Madrid Büyükelçiliği’ne gönderilen “bombalı mektup” patladı!

Ukrayna’nın Madrid’deki büyükelçiliğindeki bir güvenlik görevlisi, büyükelçiye hitaben yazılmış bir bombalı bir mektup aldı. Mektup açtığında yaralandı. Kiev, yurtdışındaki tüm temsilciliklerinde güvenliğin artırılması emrini verdi.


İspanyol hükümet yetkilisi Mercedes Gonzalez, elçilikteki güvenlik görevlisinin hafif yaralandığını ve tedavi için anında hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Bir bakanlık sözcüsü, olayın ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın Kiev’in yurtdışındaki tüm büyükelçiliklerine güvenliği “acilen” güçlendirme talimatı verdiğini söyledi.

Sözcü, bakanın İspanya’yı “saldırıyı soruşturmak için acil önlemler almaya” da çağırdığını da sözlerine ekledi. Failler, “Ukraynalı diplomatların gözünü korkutmayı veya Ukrayna’yı güçlendirme ve Rus saldırganlığına karşı koyma konusundaki günlük çalışmalarını durdurmayı başaramayacaklar” diye ekledi.

Gonzalez, normal postayla gelen ve taramadan geçmeyen mektubun, görevlinin büyükelçiliğin bahçesinde açtıktan sonra “sağ elinin yüzük parmağında küçük bir yaraya” neden olduğunu söyledi. Mektubun Büyükelçi Serhii Pohoreltsev’e hitaben yazıldığını söyledi.

İspanyol polisi, dedektiflerin adli tıp ve istihbarat müfettişlerinin yardımıyla olayı soruşturduğunu söyledi. Soruşturmayı İspanya Yüksek Mahkemesi yürütecek.

Büyükelçilikten bir yetkili girişime dair yorum yapmaktan kaçındı. İspanyol devlet posta şirketi Correos, gazetecilerin mektubun kaynağı hakkında yorum yapılması talebine yanıt vermedi.

Madrid’in kuzeybatısındaki büyükelçiliği çevreleyen yerleşim bölgesi kordon altına alındı ve olay yerine bomba imha birimi sevk edildi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası