Fransız parlamentosu Azerbaycan’a “saldırgan” dedi! Azerbaycan’dan sert cevap geldi!

Fransız parlamentosu Azerbaycan’a “saldırgan” dedi! Azerbaycan’dan sert cevap geldi!

Fransa Parlamentosu’nun alt kanadı Ulusal Meclis, Azerbaycan’ı Ermenistan’a karşı “saldırgan” olmak ve Güney Kafkasya’da barışı sağlamak adına kınadı. Fransa’nın son zamanlarda sıklığı artan bu tip kınama metinlerine Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan şiddetli bir red cevabı geldi.


Fransız parlamentosu, Azerbaycan’ı kınadı. Azerbaycan cevap verdi.

FRANSIZ PARLAMENTOSU AZERBAYCAN’A: “SALDIRGAN”

Fransız Parlamentosu’nun alt kanadı 30 Kasım 2022’de Azerbaycan’ı kınayan bir karar geçirdi. Söz konusu kararın alınmasının sebebi ise Güney Kafkasya’da kalıcı barışın kurulmasını talep etmek ve Azerbaycan’ı Ermenistan’a karşı gösterdiği “saldırganlıktan” dolayı kınamak olarak ifade edildi.

“GERGİNLİKTEN AZERBAYCAN SORUMLU”

Sürekli Azerbaycan aleyhinde alınan ve yaptırım gücü olmayan kararlarla gündeme gelen Fransız ulusal meclisi bu defa iki ülke arasında yaşanan son gerginlikten Azerbaycan’ı sorumlu tuttu.

AZERBAYCAN’DAN TEPKİ GECİKMEDİ!

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise Ulusal Meclis’te alınan bu karara karşı tepki gösterdi. Kararı şu sözlerle eleştirdi. “Fransız Parlamentosu’nun alt kanadında 30 Kasım 2022’de Azerbaycan aleyhine alınan yalan ve iftira niteliğindeki karar, bir süre önce Senato’da kabul edilen karar gibi, Fransa’nın Azerbaycan’a yönelik yeni bir provokasyonudur.”

“FRANSA, BÖLGE BARIŞINI BALTALIYOR”

Açıklamada kararı alan Ulusal Meclis’İ bölge barışını baltalamakla eleştiren Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Söz konusu karar, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini ve bölgede barış ve huzuru tesis etme çabalarını baltalamayı amaçlıyor” dedi.

“TARAFSIZ VE ADİL BİR ARABULUCU DEĞİL”

İfadenin devamında “Uluslararası hukukun norm ve ilkelerine aykırı olan bu karar, Fransa’nın taraflı siyasi tutumunu, dolayısıyla tarafsız ve adil bir arabulucu olarak hareket edemediğini bir kez daha açıkça ortaya koymaktadır.” denildi.

“FRANSA, AZERBAYCAN’A KARŞI KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR”

Bakanlık açıklamada Fransa’nın arabuluculuk görevini yapma biçimini de eleştirdi. “Fransa, yaklaşık 25 yıldır kendisine biçilen arabuluculuk rolünü gerekçe göstererek Ermenistan’ın saldırganlık ve işgal politikasını değerlendirmemiş ve bu nedenle çatışmayı çözmeye çalışmamıştır. Azerbaycan’ın işgali sona erdirip çatışmayı tek başına çözmesinin ardından, Fransa’nın ülkemize karşı bir karalama kampanyası yürütme ve suçlamalardaki taraflı niyetinin bir tezahürüdür.”

“PROVAKATİF ADIMLARI ŞİDDETLE REDDEDİYORUZ”

Fransa’nın bu kararı bakanlığın ifadesinde şiddetle reddedildi. “Bu kararı ve daha önce bu ülkenin Senatosu tarafından kabul edilen karar da dahil olmak üzere Fransa’nın attığı diğer provakatif adımları şiddetle reddediyoruz.”

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası