Airbus, Rusya’dan titanyum alımını aylar içinde sonlandıracak!

Airbus, Rusya’dan titanyum alımını aylar içinde sonlandıracak!

Havacılık devi Airbus, Rusya’ya olan titanyum bağımlılığını sonlandırmak için adım attı. Şirket uçak sanayi için stratejik bir metal olan titanyum alanında Rusya’dan aylar içinde kopmayı planlıyor. Nisan ayında şirket tarafından yapılan bir açıklamada Rusya’dan titanyum almamanın havacılığa vereceği zararın Rus ekonomisine vereceği zarardan daha fazla olduğu vurgulanmıştı.


Havacılık şirketi Airbus Rusya’dan titanyum almayı sonlandıracak.

BAĞIMLILIK AYLAR İÇİNDE DURACAK!

Şirketin üst düzey bir yöneticisinin 2 Kasım Perşembe günü yaptığı açıklamada, Airbus’ın titanyum tedariği için Rusya’ya olan bağımlılığını aylar içinde durduracağını söyledi.

STRATEJİK BİR METAL!

Rusya, güçlü yapısıyla stratejik bir metal olan titanyumun en büyük üreticisidir. Titanyumun esas kullanım alanı ise uçak motorları ve büyük uçakların iniş takımlarıdır.

AYLAR İÇİNDE RUSYA’DAN KOPACAĞIZ!

Airbus Defence & Space CEO’su Michael Schoellhorn, “Titanyum konusunda Rusya’dan ayrılma sürecindeyiz. Bu yıllar değil aylar meselesi olacak” dedi.

Eski Airbus operasyon şefi bir şirket sürdürülebilirlik toplantısında “Size kesin bir tarih veremem; sertifikalandırma ve havacılığın gerektirdiği diğer her şey ile birlikte biraz karmaşık bir süreç olacak, ancak olacak” dedi.

Avrupa Birliği şimdiye kadar çelik ve kömür dışındaki Rus emtialarını yasaklamaktan kaçındı ve titanyum, Moskova’nın özel bir operasyon olarak adlandırdığı Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra uygulanan kısıtlamalardan muaf olmaya devam ediyordu.

BOEİNG’İN AÇIKLAMASI AİRBUS’U ZORLADI!

Airbus, alternatif tedarikler bulmaya çalıştığını söylerken, rakibi Boeing Rusya’dan titanyum alımlarını askıya aldığını ilan eden bir açıklama yapmıştı.

Sektör kaynaklarının söylediğine göre yeni kaynaklar keşfetmek isteyen şirket Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’dan alımlarını artırdı. Yeni tedarikçilerin sıkı havacılık standartlarına göre sertifikalandırılması ise yıllar alabilir.

“BAĞIMSIZ OLMA YOLUNDAYIZ”

Schoellhorn, “Şimdilik Airbus, Rus titanyumunun belirli bir kısmını tedarik ediyor, ancak açıkça bundan bağımsız olma yolundayız” dedi.

Artık askeri ürünler için titanyuma ihtiyaç olmadığını, ancak sivil uçaklar için “kısa bir süre” kaldığını da sözlerine ekledi.

Airbus’ın 2019 yıllık raporuna göre, NH90 ve Tiger askeri helikopter programları geçmişte Rus titanyumuna dayanıyordu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy defalarca Batılı hükümetleri Rusya’ya daha güçlü ekonomik yaptırımlar uygulamaya çağırmıştı.

AİRBUS NİSAN AYINDA FARKLI DÜŞÜNÜYORDU!

Ancak Nisan ayında Airbus, stratejik metal üzerindeki yaptırımların havacılığa zarar verirken Rusya ekonomisine zar zor zarar vereceğini söylemişti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası