Küresel Sabah Özeti | 2 Aralık 2022, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 2 Aralık 2022, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Dün, İspanya’nın başkenti Madrid’deki Ukrayna Büükelçiliği’ne gönderilen bombalı zarfın ardından bu kez de Madrid’deki ABD Büyükelçiliği’ne bir tane gönderildi. İspanya, son günlerde ülke genelinde toplam altı adrese bombalı mektup gönderildiğini bildirdi. Bombalı mektuplarla hedef alınan isimler arasında İspanya Başbakanı Pedro Sánchez ve İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles da bulunuyor. İspanyol yetkililer, bombaların ev yapımı olduğunu ve ülke içinden gönderildiğini söyledi, fakat daha fazla detay vermedi.


Hindistan, G20’nin dönem başkanlığına başladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hindistan’ın bir yıllık G20 başkanlığına başlamasına yönelik yaptığı konuşmada, dünyanın, iklim değişikliği, terörizm ve salgın hastalıklar gibi en büyük zorluklarla mücadele etmek için işbirliği yapması gerektiğini söyledi.


Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Pekin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı görüşmede, Çin’deki ülke geneline yayılan protestolara gönderme yaparak, “toplumların Covid-19 önlemlerine tepkisini” gündeme getirdi. Michel, aynı zamanda Ukrayna ve Tayvan’dan da bahsetti. Çin’in en büyük şehirlerinden olan Chongqing ve Guangzhou’da, dün bazı Covid kısıtlamalarını hafifleteceklerini söylemişti.


Ukrayna ordusu, Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki en yoğun çatışma alanı olan Donbass bölgesine saldırılarını sürdürdüğünü ve güneyde Herson’u da bombaladığını söyledi. Bu arada NATO dışişleri bakanları Bosna, Gürcistan ve Moldova’ya desteği artırma konusunda anlaştı. ABD, Ukrayna için 6 adet NASAMS hava savunma sistemi satın almak üzere 1,2 milyar dolarlık dev bir sözleşme imzaladı.


Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, ülkenin cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın yolsuzlukla mücadele yasalarını ihlal ettiğini öne süren bağımsız bir raporun hazırlanmasını “rahatsız edici bir an” olarak nitelendirdi. Bulgular, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin lideri Ramaphosa’nın suçlanma olasılığını artırıyor. Ramaphosa, inkar ettiği mal varlığının, kamuya ifşasını önlemek için bir sığır çiftliğindeki en az 4 milyon dolarlık hırsızlığı örtbas etmekle suçlanıyor.


İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi, Buckingham Sarayı’ndaki büyük bir resepsiyonda Afrika kökenli bir kadına ırk ve milliyet hakkında “kabul edilemez ve son derece üzücü” yorumlarda bulunduğu ortaya çıktı. Olayın duyulmasının ardından şahsın görevine son verildi. Daha önce İngiltere Kralı III. Charles’ın tepki çeken hareketleri gündeme oturmuştu.


Spotify ve Youtube’daki kanallarımıza abone olmayı ve Twitter’da bizi takip etmeyi unutmayın!

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası