El Salvador Başkanı Nayib Bukele çetelerle savaşında kararlı! O mahalleye 10 bin polis gönderdi!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele çetelerle savaşında kararlı! O mahalleye 10 bin polis gönderdi!

El Salvador’un Devlet Başkanı Naib Bukele çetelerle savaşında vites yükseltti. Çetelerin girilmez denilen mahallesine 10 bin güvenlik kuvveti konuşlandıracağını açıkladı. Naib Bukele çetelerle verdiği mücadelede çete üyelerinin temel insani haklarını yok saymakla eleştiriliyor.


Nayib Bukele, çetelerin merkezine 10 bin güvenlik konuşlandıracak.

“ÇETELERİN KALESİ”

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele 3 Kasım Cumartesi günü San Salvador’un çetelerin kalesi olarak bilinen bir banliyösüne 10 bin güvenlik gücünün konuşlandırılacağını duyurdu.

Bu son hamle insan hakları gruplarının hükümeti gerekçesiz gözaltılarla olayları tırmandırmakla itham ettiği Mart ayında çete şiddetine karşı başlatılan son seferin devamı olarak yorumlanıyor.

“TAMAMEN KUŞATILDI”
Başkan Nayib Bukele, 3 Kasım Cumartesi günü Twitter’da, Mara Salvatrucha ve Barrio 18 adlı çetelerin kalesi olarak bilinen başkentin doğu kesimindeki bölgeye atıfta bulunarak “Soyapango tamamen kuşatıldı.” açıklamasını yaptı.

“8.500 asker ve 1.500 özel görevli şehri kuşatırken polis ve ordudan gelen kurtarma ekipleri hala bahsedilen bölgede bulunan tüm çete üyelerini oradan birer birer çıkarmakla görevlendirildi.”

Hükümet temsilcileri operasyon hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

ZAPTEDİLEMEZ BİR YER!

Hükümet tarafından yayınlanan görüntülerde, ağır silahlar, miğferler ve kurşun geçirmez yelekler taşıyan askerlerin savaş araçlarında seyahat ettiği görülüyor. Soyapango Belediyesi yaklaşık 300.000 kişilik bir nüfusa sahip ve daha önce kolluk kuvvetleri tarafından zaptedilemez olarak kabul ediliyordu.

50 BİN KİŞİYİ TUTUKLATTI!

Çetelerle mücadele planına başladığından beri Devlet Başkanı Bukele, terörist olarak tanımladığı ve temel insani haklarını dahi reddettiği 50.000’den fazla çete üyesinin tutuklanmasını emretti.

AMAÇ, ÜLKEDEKİ CİNAYET ORANINI AZALTMAK!

Devlet Başkanı’nın planı, Mart ayında tek bir hafta sonunda onlarca Salvadorlu çeteler tarafından öldürüldükten sonra başlatılmıştı. Planın amacı El Salvador’daki cinayet oranını sadece günde ikiye indirmek.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası