İsveç, Türkiye’den NATO onayı almak için PKK’lı teröristi teslim etti!

İsveç, Türkiye’den NATO onayı almak için PKK’lı teröristi teslim etti!

NATO’ya girmek için önce Türkiye’yi ikna etmesi gereken İsveç’ten terörle mücadele konusunda ilk somut adımlar gelmeye başladı. Hakkında PKK terör örgütü üyeliğinden 6 yıl 10 ay hapis cezası bulunan Mahmut Tat İsveç tarafından Türkiye’ye teslim edildi. Cezası yargıtay tarafından onaylanmış olan terör örgütü üyesi resmi işlemlerin ardından Metris cezaevine gönderildi.


İsveç tarafından Türkiye’ye teslim edilen Mahmut Tat tutuklandı.

İSVEÇ SÖZ VERMİŞTİ!

NATO üyesi olabilmek için Türkiye’nin onayına ihtiyaç duyan İsveç hükümeti daha önce Türkiye’nin üyeliğini onaylaması karşısında ülkelerindeki Türkiye karşıtı terör örgütleri PKK ve FETÖ üyeleri konusunda daha hassas davranacağına dair söz vermişti.

İLK SOMUT ADIMLAR GELDİ!

İsveç verdiği sözün ardından ilk kez somut adımlar atmaya başladı. Daha önce Türkiye’de hakkında PKK üyeliğinden kesinleşmiş 6 yıl 10 ay hapis cezası bulunan Mahmut Tat adlı terörist İsveç tarafından sınırdışı edilerek Türkiye’ye gönderildi.

METRİS CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ!

2 Kasım Cuma günü İsveç tarafından Türkiye’ye gönderilen Tat, Türkiye’deki resmi işlemlerin sona ermesinin ardından Metris cezaevine gönderildi. PKK üyesi Tat daha önce 2015 yılında Tunceli’de PKK faaliyetlerine katılmaktan suçlu bulunmuş ve hapse girmemek için İsveç’e kaçmıştı.

İLTİCA TALEBİ REDDEDİLDİ!

İsveç’e iltica talebinde bulunan Tat’ın talebi ülke hükümeti tarafından reddedilmişti. Talebi reddedilen Tat, Türkiye’de hakkında verilmiş cezayı temyize göndermiş ve Yargıtay’ın temyiz incelemesi yapmasının ardından Tat’a verilen hapis cezası Kasım 2017’de onanmıştı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası