Küresel Sabah Özeti | 3 Aralık 2022, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 3 Aralık 2022, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Ukrayna’nın İspanya’daki diplomatik misyonlarına gönderilen bombalı mektupların ardından şimdi de Ukrayna’nın tüm dünyadaki ofislerine “kanlı ve hayvan gözü içeren” paketler gönderilmeye başlandı. Üstelik bu mafyatik hamle, Avrupa ülkeleriyle sınırlı değil. Tehdit paketleri Kazakistan ve ABD’deki elçiliklere kadar ulaştı. Ukrayna makamları ise güvenlik tedbirlerini arttırma kararı aldı.


Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarının etki alanı her geçen gün genişliyor. Son hamle Orta Asya ülkesi Kırgızistan’dan geldi. Ukrayna’daki fiyaskoya kadar Rusya’nın arka bahçesi olarak görülen eski Sovyet ülkesindeki bankalar, yaptırım korkusuyla Rus bankacılık sistemi Mir’in kullanımını askıya aldığını duyurdu.


Polonya büyükelçisinin söylediklerine göre, Avrupa Birliği, Rus petrolünün tavan fiyatının varil başına 60 dolar olması gerektiğine karar verdi. Bu hamle, Batılı firmaların Rus ham petrolünü dünyanın herhangi bir yerinde sigortalamalarını, nakletmelerini veya ticaretini yapmalarını yasaklayarak Rusya’nın gelirini kısmayı amaçlıyor. G7’nin yakında planı onaylaması bekleniyor.


Çin, ülkeyi saran tarihi bir protesto dalgasının ardından ülkenin “Covid Çarı” olarak bilinen Sun Chunlan’ın virüse karşı mücadelede “yeni bir aşama” olarak adlandırdığı insanlık dışı duruma alışmaya başladı. Öte yandan Chengdu ve Tianjin adlı iki büyük Çin şehrindeki yetkililer, Covid kısıtlamalarının daha da gevşetileceğini duyurdu.


Ukrayna savaşının hayattan kopardığı askerlerin sayısı güncellendi. Üst düzey bir yetkiliye göre, Ukrayna, savaşın başlamasından bu yana 10.000 ila 13.000 asker kaybetti. Öte yandan Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, yaklaşık 100.000 Rus askerinin öldürüldüğünü iddi etti.


İsrail Başbakanı adayı Benjamin Netanyahu, aşırı sağcı Dini Siyonizm partisiyle bir koalisyon anlaşmasına vararak, geçen ay yapılan seçimlerin ardından iktidara gelme ihtimalini iyice kuvvetlendirdi. Bundan ayrı, fakat adeta Netanyahu’nun yeni döneminden bir fragman niteliğindeki bir başka gelişmede, İsrail polisi, Nablus’ta sokak ortasında kendisine direnen silahsız Filistinli adamı soğuk kanlılıkla herkesin içinde 4 kurşun sıkarak infaz etti.


Zina, kısa süre sonra Endonezya’da hapisle cezalandırılmaya başlanacak. Yetkililer, Endonezya parlamentosunun, evlilik dışı cinsel ilişkiyi bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandıran yeni bir yasanın bu ay onaylamasının beklendiğini duyurdu.


Spotify ve Youtube’daki kanallarımıza abone olmayı ve bizi Twitter’da takip etmeyi unutmayın.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası