Moldova Dışişleri Bakanı’ndan Rusya’ya: “Transdinyester’den çıkın!”

Moldova Dışişleri Bakanı’ndan Rusya’ya: “Transdinyester’den çıkın!”

Polonya’nın Lódz kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 29. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında konuşan Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu Rusya’ya Transdinyester bölgesinden askerlerini çekme çağrısı yaptı.


Moldova, Rus askerlerine “topraklarımızdan çıkın” uyarısı yaptı.

RUS BİRLİKLERİ TRANSDİNYESTER’DEN ÇIKSIN!

Moldova Cumhuriyeti 2 Kasım Cuma günü, kendi topraklarında Dinyester nehrinin solunda yasadışı olarak konuşlanmış Rus birliklerinin geri çekilmesine ilişkin talebini yineledi. Transdinyester ihtilafını “yalnızca diyalog ve barışçıl yollarla” çözmeye kararlı olduğunu açıkladı. Kişinev’den Ziarul National’in aktardığına göre Moldova Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı konusunda Moldova’nın uluslararası kabul görmüş meşru sınırlar içinde olduğunu bildirdi.

POPESCU, AGİT ZİRVESİNDE KONUŞTU!

Bu açıklama, Polonya’nın Lódz kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 29. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında Başbakan Yardımcısı Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu tarafından yapıldı.

1999 İSTANBUL ZİRVESİNİ HATIRLATTI!

Dışişleri Bakanı Popescu “Konuşmamda, Rus askeri güçlerinin yasadışı varlığının Moldova Cumhuriyeti’nin egemenliğini ve tarafsızlığını ihlal etmeye devam ettiğini yineledim. İstanbul’daki 1999 AGİT zirvesindeki ilgili taahhütler ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2018 tarih ve 72/282 sayılı Kararı uyarınca, Rus birliklerinin ve mühimmatlarının Moldova Cumhuriyeti topraklarından tamamen ve koşulsuz olarak çekilmesi zorunludur.”

Moldovalı Bakan, AGİT’e katılan 56 ülkeden mevkidaşlarına, 11 işbirliği ortağına ve diğer uluslararası örgütlerden birkaç üst düzey yetkiliye, Kişinev’deki yetkililerin Transdinyester bölgesindeki sürekli insan hakları ihlallerinden “derin endişe duyduklarını” söyledi.

Nicu Popescu konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının dramatik sonuçlarına ve Moldova Cumhuriyeti’nin enerji ve sosyo-ekonomi üzerindeki etkisine de değindi.

UKRAYNA’YA DESTEK VERDİ!

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı vahşi savaşının Avrupa’da barışı, güvenliği ve refahı tehdit ettiğini, uluslararası hukukun, Helsinki Nihai Senedi’nin ve BM Şartı’nın alenen ihlali olduğunu yeniden teyit ettim. Cumhuriyetimiz, özgürlük mücadelesinde Ukrayna ile dayanışma içindedir. Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme konusunda kararlıyız” dedi.

Moldova diplomasi heyeti başkanı, “Moldova Cumhuriyeti’ne sığınan 80 binden fazla Ukraynalı mülteciye destek sağlamaya devam edeceğiz ve onlara gerekli insani yardımı sağlayacağız.” açıklaması yaptı.

Moldova Başbakan Yardımcısı, birçok zorluğa rağmen Moldova Cumhuriyeti yetkililerinin Avrupa Birliği’ne giden geri dönüşü olmayan yola sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam ettiğini vurguladı.

“AB’YE ADAY OLDUK!”

“Moldova özgür dünyanın bir parçasıdır ve öyle kalacaktır. Bu yıl AB’ye aday ülke olduk. Adalet sisteminde reform, yolsuzlukla mücadele, yenilenebilir kaynaklara yatırım, ekonomimizi modernleştirme yolunda ilerlemeye devam ediyoruz.

“ALMANYA, FRANSA VE ROMANYA’YA MİNNETTARIZ!”

Bakan Popescu, Romanya, Fransa ve Almanya tarafından başlatılan Moldova Cumhuriyeti Destek Platformu aracılığıyla aldığımız desteğe minnettarız” dedi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası