Burkina Faso, Fransız radyosunu yasakladı!

Burkina Faso, Fransız radyosunu yasakladı!

Burkina Faso hükümeti ülkede faaliyet gösteren Fransız Uluslararası Radyosu’nu ülkedeki yayıncılık kurallarına uymadığı gerekçesiyle yasakladı.


Burkina Faso, Fransız Uluslararası Radyosu, RFI’nın ülkede yayın yapmasını yasakladı.

TERÖRİSTİN KONUŞMASINI YAYINLADILAR!

Burkinabe hükümet sözcüsü, 3 Aralık Cumartesi günü Burkina Faso yönetiminin Fransız Uluslararası Radyosu’nu “terörist bir lidere” atfedilen “tehdit mesajı” yayınlamakla suçlayarak “derhal ve bir sonraki duyuruya kadar askıya alınması” emrini verdiğini duyurdu.

Sözcü Jean Emmanuel Ouedraogo tarafından imzalanan bir bildiride, Fransız Uluslararası Radyosu bu mesajı ileterek “terörist grupların ülkelerini savunmak için harekete geçen binlerce Burkinabè’yi caydırmak için çaresiz bir manevrasına katkıda bulunuyor” dedi.

TERÖR GRUBU EL KAİDE’YE BAĞLI!

Hafta başında, El Kaide’ye bağlı İslam ve Müslümanları Destekleme Grubu adlı terörist oluşum, Burkina Faso’daki liderlerinden birinin Müslümanları Savunmak için Gönüllüler tarafından savunulan köylere saldırmakla tehdit ettiği bir video yayınlamıştı.

Hükümet ayrıca, bir Fransız kamu radyosu olan RFI’yı Cuma günkü basın incelemesine aşağıdakileri belirten yanıltıcı bir bilgi dahil ettiği için eleştirdi.

HALKIN MÜCADELESİ İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR!

Hükümet tarafından yayınlanan bildiride, “3 Kasım’da hükümet, bu medyanın (RFI) gazetecilerinin taraflı tavrına ve Burkinabe halkının daha fazla özgürlük ve onur için verdiği mücadeleyi itibarsızlaştırma eğilimlerine yönelik öfkesini zaten dile getirmişti. Yukarıdakiler ışığında hükümet, Fransız Ulusal Radyosu’nun ülke çapındaki yayınını bir sonraki duyuruya kadar askıya almaya karar verdi.”

RFI YÖNETİMİ “ASILSIZ SUÇLAMALARI PROTESTO EDİYORUZ!”

Cumartesi akşamı yaptığı açıklamada, RFI yönetimi “bu karardan dolayı derinden üzüntü duyuyor ve istasyonlarının profesyonelliğini sorgulayan tamamen asılsız suçlamaları protesto ediyor” dedi.

RFI: “BİZE ÖNCEDEN HABER VERİLMEDİ”

Radyo açıklamasında “RFI’nin yayın hizmetinin kesilmesi kararı, Burkina Faso İletişim Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan RFI yayın anlaşmasında belirtilen prosedürler uygulanmadan ve önceden haber verilmeden alınmıştır.” dedi.

Radyo açıklamasında, RFI’nin ait olduğu France Médias Monde grubunun “RFI’nin yayınını eski haline getirmek için tüm yolları araştıracağını ve bilgilendirme özgürlüğüne ve gazetecilerinin profesyonel çalışmalarına olan sarsılmaz bağlılığını yineleyeceğini” sözlerine ekledi.

RFI yönetimine göre, radyo istasyonu Burkina Faso’da her hafta “nüfusun %40’ından fazlası ve kanaat önderlerinin %70’inden fazlasına ulaşabiliyor.

HÜKÜMET: “KURALLARIMIZA SAYGI DUYUN!”

Hükümet yine de “ulusal ve uluslararası kamuoyuna basın özgürlüğü ve düşünce özgürlüğüne olan bağlılığını” ve “halkın bilgi edinme hakkını” yeniden teyit etti. Ancak medyayı yönetenleri kural ve ilkelere saygı duymaya davet ediyor.

Hükümet yine de “ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde basın özgürlüğü ve düşünce özgürlüğüne olan bağlılığını” ve “halkın bilgi edinme hakkına” bağlılığını yeniden teyit etti, ancak “ülkemizde bu alanda konulan kural ve ilkelere saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

MALİ’DE FRANSIZ RADYOSUNU YASAKLAMIŞTI!

Sekiz ayda iki askeri darbeye sahne olan ve 2015’ten bu yana terörizm şiddetiyle boğuşan Burkina, Mart ayında yine askeri darbeciler tarafından yönetilen ve cihatçılar tarafından vurulan Mali’den sonra bölgede RFI’yi yasaklayan ikinci ülke oldu.

Gazeteci ve Ulusal Seçim Komisyonu’nun eski başkanı Newton Ahmed Barry, “Sinirler gergin, ancak basını susturmak veya basına zulmetmek yalanları gerçeğe dönüştürmez” dedi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası