Küresel Sabah Özeti | 5 Kasım 2022, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 5 Kasım 2022, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Türk Devletleri Teşkilatı’nın Semerkant’taki zirvesinde alınan ulaşım ve lojistik kararlarına göre gerçekleştirilen tarihi bir seferle, Türkiye’den Özbekistan’a giden ilk yük treni yola çıktı. Türkiye’den Özbekistan’a gidecek olan 40 vagonluk trenin ön kısmında ise Türk Devletleri Teşkilatı ve teşkilata üye olan Türk devletlerinin bayraklarının olduğu bir flama asılıydı.


Çin’in kuzeybatısındaki Sincan-Uygur bölgesinin başkenti Urumçi, hükümetin sıfır covid politikalarına karşı benzeri görülmemiş protestoların patlak vermesinin ardından, covid kısıtlamalarının kaldırıldığını duyurdu. Protesto dalgasının başladığı ilk şehir olan Urumçi’de Pazartesi gününden itibaren alışveriş merkezleri, restoranlar, marketler ve diğer bazı mekanlar yeniden açılacak. Diğer Çin şehirleri de giderek yayılan iç karışıklıkların ardından aynı şekilde son zamanlarda kısıtlamaları hafifletti.


İran’ın “ahlak polisini” tamamen kaldırmayı düşündüğüne dair söylentiler otaya çıktı. Pek çok gazeteci, bu duruma şüpheyle yaklaştı. Protestocular da bu söylentinyi “insanları eve geri sokmak için” kasten uydurulmuş bir tuzak” olarak niteledi. Ancak söylentiler doğruysa, hükümetin protestolara boyun eğdiğinin bir işareti de olabilir. Zira söylentilerden birkaç saat önce, Cumartesi günü İran Başsavcısı Mohammad Cafer Montazeri, parlamentonun kadınların başörtüsü takmasını zorunlu kılan yasayı gözden geçirdiğini söylemişti.


Suriye’nin güneyindeki Sweida kentinde yüzlerce kişi Valilik binasının önünde toplandı ve yaşadıkları “açlığı” protesto ederek Beşar Esad’ın istifasını talep etti. Öfkeli kalabalık daha sonra Valiliğe saldırdı ve binayı ateşe verdi. Olay sırasında yoğun bir şekilde silah sesleri duyulduğu bildirildi.


Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın sözcüsü, kurulan bağımsız bir komisyonun Ramaphosa’nın yolsuzlukla mücadele yasalarını çiğnediğini öne sürmesinin ardından herkesin merak ettiği soruya cevap verdi. Sözcü, ülkenin liderinin istifa etmeyeceğini söyledi. Ramaphosa’nın kendisi de ayrı bir açıklamada “görevi kötüye kullandığını”” reddetti ve sözcüsü komisyonun raporunu “kusurlu” olarak nitelendirdi. Milletvekilleri, şimdi, ülkelerinin cumhurbaşkanına karşı görevden alma davası açıp açmamayı değerlendiriyor.


Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin devlet yardımı kurallarını Amerikan iklim yasası karşısında “uyarlaması” gerektiğini söyledi. Avrupalı liderler, yeşil endüstriler için yaklaşık 400 milyar dolar değerinde sübvansiyon sunan Amerika’nın Enflasyon Azaltma Yasası’nın yatırımları AB’den uzaklaştıracağından korkuyor. Emmanuel Macron’un geçen hafta Amerika ziyareti sırasında Joe Biden, Avrupa’nın endişelerini gidermek için mevzuatta “ince ayarlar” yapılabileceğini söylemişti.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası