Küresel Sabah Özeti | 6 Aralık 2022, Salı

Küresel Sabah Özeti | 6 Aralık 2022, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.İran’ın son zamanlarda Azerbaycan’a yönelik agresif tutumuna ve iki ülkenin sınırına yakın bölgelerde düzenlediği düşmanca tatbikata Türkiye ve Azerbaycan’dan cevap geldi. İki ordunun Aras nehri kıyısında yapay köprülerle tatbikat yapması İran’ın geçen ay Azerbaycan sınırında yaptığı tatbikata karşı bir cevap niteliğindeydi.


Burkina Fasolu hükümet sözcüsü, 3 Aralık Cumartesi günü Burkina Faso yönetiminin Fransız Uluslararası Radyosu’nu “terörist bir lidere” atfedilen “tehdit mesajı” yayınlamakla suçlayarak “derhal ve bir sonraki duyuruya kadar askıya alınması” emrini verdiğini duyurdu. Geçtiğimiz yıl, 8 yaşında Burkina Fasolu bir çocuk, Fransız İHA’sını “sapan” ile vurarak düşürdüğü için kahraman ilan edilmişti.


Rusya, Ukrayna’nın kendi topraklarının derinliklerindeki iki hava üssüne yönelik insansız hava aracı saldırılarını engellediğini, ancak bununla çelişen biçimde “ortaya çıkan patlamalarda üç Rus askerinin öldüğünü” söyledi. Bu arada Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarını en son füze salvosu ile yoğunlaştırdı ve en az iki Ukraynalıyı öldürdü. Başkent Kiev de dahil olmak üzere büyük şehirlerde hava saldırısı sirenleri çalarken, Ukraynalılar, yer altı tren istasyonlarına sığındı.


Çin, hükümetin insanlık dışı Covid politikalarına karşı eşi benzeri görülmemiş protestoların ardından geri adım atmaya başladı. İç karışıklığın başladığı Uygur bölgesinde, uzun süredir kapalı olan bölgesel başkent Urumçi, Pazartesi günü alışveriş merkezlerini ve restoranları yeniden açmaya başladı. Çin borsaları, söz konusu umut verici sinyallerin ardından toparlanma belirtileri gösterdi.


Güney Afrika’nın iktidar partisi, bağımsız bir komisyonun, ülkenin lideri Ramaphosa’nın görevini muhtemelen kötüye kullandığını tespit etmesinin ardından, “Ramaphosa’yı” görevden alma girişimlerini engelleyeceğini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen Ramaphosa, komisyonun raporunun ülkenin en yüksek mahkemesi tarafından “yasa dışı ilan edilmesini ve iptal edilmesini” istedi.


İngiltere’deki İşçi Partisi, Westminster’daki hükümetten “şimdiye kadarki en büyük güç ve servet transferini sağlayarak” ve bunu ülke çapında paylaşmak için bir plan yaptı. Öneriler arasında Lordlar Kamarası’nın tamamen tasfiye edilmesi, 50.000 memurun Londra dışına taşınması ve devredilen hükümetlere ve yerel makamlara harcamalar üzerinde daha fazla söz hakkı da dahil olmak üzere, daha fazla yetki verilmesi yer alıyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası