“Avrasya Ulaşılamazlık Kutbu” neden Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nde?

“Avrasya Ulaşılamazlık Kutbu” neden Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nde?

Sincan-Uygur bölgesindeki bir noktanın coğrafi özelliği dikkat çekti. “Avrasya Ulaşılamazlık Kutbu” olarak isimlendirilmesinin sebebi nedir?


“EPIA”, Çin’in Sincan bölgesinde, Kazakistan sınırına yakın bir noktada (Koordinatlar: 46°17’K 86°40’D) bulunan, gezegenin yüzeyindeki bir noktaya verilen özel bir isim.

“AVRASYA ULAŞILAMAZLIK KUTBU” NEDİR?

EPIA’nın açılımı ise Eurasian Pole of Inaccessibility; yani “Avrasya Ulaşılamazlık Kutbu”.

Özel bir isme sahip olmasının nedeni ise, dünyada bir kıyı şeridinden en uzakta olan nokta olmasından kaynaklı.

DÜNYANIN EN KARASAL YERİ

Coğrafyacıların hesaplamaları , Dzoosotoyn’daki Elisen Çölü’nde bulunan bu noktanın en yakın kıyı şeridinden 2.645 km uzaklıkta olduğunu gösterdi.

EN KARASAL YERLEŞİMİN İSMİ DE İLGİ ÇEKİCİ: “SULUK”

EPIA’ya en yakın yerleşim, yani dünyadaki en karasal yerleşim ise, noktanın doğusunda, yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunan (Koordinatlar: 46 ° 15’K, 86 ° 50’D) “Suluk”.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası