Küresel Sabah Özeti | 7 Aralık 2022, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 7 Aralık 2022, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Uganda Hükümeti’nin yaptığı açıklamada, Uganda’nın uzaydaki ilk uydusunun Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan başarıyla yörüngeye fırlatıldığını ve Doğu Afrika ülkesinin yer ekiplerinin uyduyla temas kurduğunu söyledi. Uganda Bilim, Teknoloji ve İnnovasyon Bakanı Monica Musenero Musanza, yaptığı açıklamada, “Bugün, saat 10:45’te Uganda’nın ilk uydusu PearlAfricaSat-1, Uluslararası Uzay İstasyonundan yörüngeye yerleştirildi.” müjdesini verdi.


Yunanistan’da çok tuhaf bir olay yaşandı. Yunan ordusunda aktif olarak görev yapan 53 yaşındaki bir albay, yanında götürdüğü el bombasıyla Atina’da banka soydu. Soygundan kısa bir süre sonra yakalanan albay, soygunu “kumar ve tefeci borçları”” yüzünden işlediğini itiraf etti.


Bölge valisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna sınırına yaklaşık 100 km uzaklıktaki Kursk’taki bir Rus hava üssüne düzenlenen insansız hava aracı saldırısı, yakındaki bir petrol tesisindeki bir depolama tankını tutuşturdu. Kiev, Pazartesi günü diğer iki Rus hava üssüne düzenlenen saldırıların ardından düzenlenen bu son saldırının sorumluluğunu üstlenmedi. Bu arada Rusya savunma bakanı Sergei Shoigu, Ukrayna’yı Zaporijiya nükleer santralini bombalamakla ve “nükleer terörizm” ile suçladı.


Çin lideri Şi Cinping, Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda düzenlenen bir törenle koltuğu devraldığı Jiang Zemin’e son görevini yaptı. Geçen hafta 96 yaşında ölen Jiang, 1989’da aynı meydanda demokrasi yanlısı protestoculara yönelik kanlı baskının ardından cumhurbaşkanı olmuştu. Çin’i serbest piyasa ilkelerine açmaya çalıştı.


Letonya, başkenti Riga’da haber yapan sürgündeki muhalif Rusların haber kanalı TV Rain’in yayın lisansını iptal etti. Letonya’nın medya kurulu, kanalı ülkenin ulusal güvenliğini ve sosyal düzenini tehdit etmekle suçladı. TV Rain, yerel siyasete burnunu soktuğu için Letonyalı politikacılardan da eleştiri aldı.


Endonezya parlamentosu evlilik dışı cinsel ilişkiyi yasaklayan bir yasa çıkardı. Endonezyalılar ve ülkedeki yabancılar için geçerli olacak bu yeni yasa, bazı insanlardan tepki çekti, bazılarından ise destek gördü. Yasa, 2019’da yürürlüğe girdiğinde şiddetli protestoları tetiklemişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası