Küresel Sabah Özeti | 8 Aralık 2022, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 8 Aralık 2022, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Libya, Yunanistan’ın yayılmacı politikalarına tepki gösterdi ve Girit Adası’nın güneyinde ve güneybatısında, Libya’nın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal gaz aramaları yapmak üzere bazı uluslararası petrol şirketleriyle anlaşma imzalamasını eleştirdi. Libya Dışişleri Bakanlığı,”Yunanistan’ın Akdeniz’deki “sorumsuz eylemlerinden” üzüntü duyuyoruz.” ifadelerini kullandı ve “Libya’nın, deniz sınırlarını, mevcut tüm yasal ve diplomatik yollarla savunmaya devam edeceklerinin” altını çizdi.


Almanya darbe paniği yaşıyor. Alman polisi, aşırı sağcı bir terör örgütünün üyesi ve destekçisi olduğu iddia edilen 25 kişiyi, darbe yapmayı planladıkları şüphesiyle tutukladı. Savcılığa göre, biri aktif görevde asker ve birkaç yedekten oluşan darbeci grup, Alman parlamentosuna silahlar ile saldırmayı ve kanlı bir darbeyle iktidarı ele geçirmeyi planladı. Polis, dün olayın ardından ülke genelinde 130 evde daha arama gerçekleştirdi.


Peru’da ülkenin lideri Pedro Castillo, kongreyi feshetmeye çalıştı. Perulu milletvekilleri, hemen Castillo’yu devirmek için oylamaya gitti ve oylama 101’e karşı 6 oy ile sonuçlandı. Olayların ardından ülkenin lideri polis tarafından gözaltına alındı ve yerine başkan yardımcısı Dina Boluarte getirildi. Castillo, görevden alınmamak için yasama meclisini feshedeceğini ve ülkeyi olağanüstü hal kararnamesiyle yöneteceğini söylemişti.


Değiştiğini iddia eden Taliban, şüphecileri yanıltmadı. Geçen yıl Afganistan’ı ele geçirmelerinden bu yana ülkenin güneybatısındaki kalabalık bir stadyumda halka açık ilk infazı gerçekleştirdi. Bir baba, oğlunu öldürmekten suçlu bulunan adamı silahla vurarak öldürdü. Hükümet sözcüsü, cezanın infaz kararının “çok dikkatli” alındığını söyledi.


BM insan hakları ofisi, Rus güçlerinin Ukrayna’daki savaşın ilk haftalarında en az 441 sivili öldürdüğünü ve savaş suçları işlemiş olabileceğini söyledi, ancak sivil kayıpların sayısı muhtemelen bundan çok daha yüksek. Örgüt, 24 Şubat ile Nisan ayının başları arasında başkent Kiev yakınlarında ve Çernihiv ile Sumi’nin kuzey bölgelerindeki 102 kasaba ve köyden savaş suçlarına dair kanıt topladı.


Ukrayna Savaşı’ndan kan donduran bilgiler gelmeye devam ediyor. Luhansk cephesinde Ukrayna ordusuyla iş birliği yaptığı iddia edilen 5 kişi Rus yanlısı milisler tarafından asılarak idam edildi. İdam edilen kişilerden bazılarının ölmeden önce cinsel organlarının kesildiği detayı paylaşıldı.


İngiltere 30 yıl aradan sonra ilk kömür madenini açma kararı aldı. İngiltere’nin kuzeybatısında yer alması öngörülen tesis, çelik üretiminde kullanılmak üzere taş kömürü üretecek. Projenin destekçileri, malzemeye iç talep olduğunu söylüyor, ancak İngiltere’de kömürle çelik üreten iki şirketin daha temiz yöntemler benimseme planları sürüyor. Daha önce bu planı hükümetin iklim değişikliği danışmanı “kesinlikle savunulamaz” olarak nitelendirmişti.


Hindistan, faizi artırarak enflasyondan kurtulmaya çalışıyor. Ama görünüşe göre hem enflasyon düşmüyor, hem de ekonomi küçülüyor. Hindistan Merkez Bankası, enflasyonu dizginlemek için faiz oranını 35 baz puan artırarak %6,25’e yükseltti; Mayıs ayından bu yana beşinci artış. Tüketici enflasyonu ise şu anda bankanın hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor. Banka ayrıca, faiz artışının da bir sonucu olarak ülkenin bu mali yıl için büyüme tahminini %7’den, %6,8’e düşürdü.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası