Ne savaş ne de yaptırımlar rekora engel olabiliyor

Ne savaş ne de yaptırımlar rekora engel olabiliyor

Dünyanın en büyük tahıl üreticisi Rusya, ekonomik yaptırımlara rağmen tahıl ihracatında rekora koşuyor. Yaptırımların etkisinin önümüzdeki yıl hissedilmesi bekleniyor. Olumsuz hava şartlarına rağmen Rusya’nın tahıl ihracatı rekorunu kırıp kıramayacağı bir merak sorusu…

Analistler, dünyanın en büyük tahıl tedarikçisi olan Rusya’nın tahıl ihracatının Aralık ayında rekor seviyelere yaklaşacağını belirtti.

GEÇEN YILA GÖRE %10 ARTIŞ

Moskova 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker göndermesinin ardından, Rusya “spekülasyondan” kaçınmak için ihracat ve ithalat verilerini yayınlamayı askıya aldığından dolayı bu yıl resmi bir veri mevcut olmayacak.

Fakat analistlerin araştırmalarına göre Kazakistan, Ermenistan ve Belarus’a yapılan tahıl tedariği haricinde Rusya’nın Temmuz-Aralık dönemindeki toplam tahıl ihracatı bir yıl öncesine göre %10 artışla 26 milyon tona ulaşacak. 

Rus demiryolu işletmecisi Rusagrotrans’ın analistlerinin raporuna göre, Rusya tahıl sezonunun başlamasından bu yana Suudi Arabistan, Cezayir, Pakistan, Brezilya ve Meksika’ya önceki sezonlardan daha fazla buğday sattı.

Rusagrotrans, Rusya gelişen ekonomik koşullar neticesinde 10 yıldır buğday vermediği Irak’a tekrardan buğday tedarik etmeye başladığını da belirtti.

Ayrıca, Rusya bu yıl içersinde 150 milyon tonluk tahıl mahsulü hasat etme yolunda ilerliyor. Bu rekor hasat seviyesinin 100 milyon tonunu buğday oluşturmakta. 

KÖTÜ HAVA KOŞULLARI ENGEL OLABİLİR

Sovecon ve başka bir danışmanlık firması olan IKAR, Rusya’nın Aralık ayı buğday ihracatını 4,0-4,2 milyon ton olarak tahmin ediyorlar. Sovecon verilerine göre, Rusya Kasım ayında 4,3 milyon ton buğday ihraç etti.  

Geçen hafta, bazı tüccarlar Karadenizdeki fırtınaların limanlardaki gemilerin yüklenmesini zorlaştırmasından ötürü Rusya’nın güneyindeki çiftçilerden alımlarını geçici olarak durdurdu. 

IKAR’dan yapılan bir açıklamada , “Kasım ayı rakamlarını tekrarlayabiliriz, ancak limanlardaki kötü hava büyük olasılıkla bunu engelleyecektir.” İfadeleri yer aldı.

ASIL SORUN SENEYE YAŞANACAK

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından, Batı ülkeleri tarafından Rusya’ya yönelik bazı yaptırımlar uygulanmaya başlandı. 

Bu yaptırımlar sonucunda Ocak-Haziran 2023 döneminde, Rusya tahıl ihracatının sorun yaşayacağı ön görülüyor.

Rus ödeme yöntemlerine yönelik yaptırımlar, Rus çiftçilerin ödemelerini alamama korkusunu arttırmakta. Yaptırımlar direk tahıl piyasası üstüne olmasa da,  Rus çiftçilerin bu korkusu Rusya’nın tahıl ihracatını azalatacağı yönündeki beklentileri güçlendiriyor.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası