İzlenilen politikanın sonucu ağır oldu

İzlenilen politikanın sonucu ağır oldu

Dünya’nın en büyük ekonomilerinden olan Çin ekonomisi, izlenilen COVID politikası sonucunda ekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldı. Tedarik ve lojistik zincirlerinde sıkıntılar yaşandı. Ülkenin geçtiğimiz ay ihracatı da %9’a yakın bir azalma gördü.


Çin’in ihracat ve ithalat’ı 2020’nin başlarından beri görülmeyen seviyelere geriledi.

SIFIR VAKA POLİTİKASI ZARAR VERDİ

Her ne kadar Çin yavaş yavaş Sıfır Vaka politikasından vazgeçmeye başlasa da, bu politikanın etkilerini yenice hissetmeye başladı. 

İzlenilen politika tedarik zincirlerini, ülke içindeki ticareti ve turizimi olumsuz şekilde etkiledi.

Bazı tedarikçiler nakliye ve lojistik sorunlarından şikayet ederken, hem iç hem de dış pazarlardan gelen talep düştü.

%9’A YAKIN DÜŞÜŞ YAŞADI

Çin Gümrük Genel İdaresi’ne göre Çin’in Kasım ayındaki ithalatı yıllık %10,6 düşüşle Mayıs 2020’den bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Bu arada, ihracat aynı dönemde %8,7 düştü. Ülke ekonomisinin pandeminin başlarında çöktüğü Şubat 2020’den bu yana en hızlı düşüş oldu.

Geçen haftaki resmi veriler, Çin’in fabrika faaliyetlerinin Kasım ayında üst üste ikinci ay daraldığını, ülkenin büyük bir bölümünün tecrit ve ulaşım kesintilerinden etkilendiğini gösterdi.

Pinpoint Asset Management baş ekonomisti Zhiwei Zhang, “Sıfır Kovid politikası gevşetildi, ancak hareketlilik ulusal düzeyde pek iyileşmedi” dedi. Ayrıca Zhang konuşmasında Dünya çapındaki resesyona dikkat çekerek, “2023’te küresel talep zayıflarken, Çin iç talebe daha fazla güvenmek zorunda kalacak” yorumunda bulundu. 

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası