Küresel Sabah Özeti | 9 Aralık 2022, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 9 Aralık 2022, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Devlet basınında yer alan haberlere göre İran, ülke çapında devam eden protestolarla ilgili suçlardan hüküm giyen ilk mahkumu dün idam etti. Yetkililer tarafından “isyancı” olarak tanımlanan 23 yaşındaki Mahsun Shekari, bir polisi palayla yaraladığı iddiasıyla, asıldı. Pazartesi günü Devrim Muhafızları, yargıyı,”ulusun ve İslam’ın güvenliğine karşı suç işlemekle” suçlananlar hakkında daha hızlı karar vermeye çağırdı. Hakkında idam kararı verilmiş birçok kişi var. Sabah saatlerinde, siz şu anda bu podcasti dinlerken, eğer bir mucize gerçekleşmemişse, Güney Azerbaycanlı bir Türk genci de idam edilmiş olacak…


Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Çin ve Suudi Arabistan’ın Riyad’da bir dizi stratejik anlaşma imzalanmasıyla Çin’in Körfez ülkeleriyle ilişkilerinde “yeni bir döneme” girildiğini duyurdu. Şi, teknoloji ve enerji de dahil birçok sektörde 34 farklı yatırıma imza atmadan önce Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed Bin Salman ile bir araya geldi. Artık iki ülkenin liderleri iki yılda bir bir araya gelecek.


Alman makamları, darbeyle imparatorluk kurma amacıyla bir Alman kraliyet ailesinin eski bir üyesini ulusal lider olarak belirlemek için meclisi kanlı bir şekilde ele geçirme planı yapmasının şokunu yaşıyor. Ülke genelinde yüzlerce adrese baskın düzenlendi. Bahse konu aşırı sağcı bir grupla bağlantılı olarak, önümüzdeki günlerde daha fazla tutuklama ve baskın yapılması bekleniyor.


Rusya, Amerikalı basketbol yıldızı Brittney Griner’ı, Başkan Joe Biden tarafından onaylandığı bildirilen bir esir takasında, kötü şöhretli bir silah tüccarı olan Viktor Bout ile değiştirdi. Griner, bagajında az miktarda kenevir yağı bulundurmaktan Şubat ayında Moskova’da tutuklanmış ve bir Rus ceza kolonisine gönderilmişti. “Ölüm taciri” lakaplı Bout ise, teröristleri desteklemek ve Amerikalıları öldürmek için komplo kurmaktan 12 yılını bir Amerikan hapishanesinde geçirdi.


Pekin, Çin hükümetinin sıfır covid stratejisinden geri adım atarak pandemik kısıtlamaları hafifletmesinin ardından ilk önemli covid vakası dalgasıyla mücadele ediyor. Artan vakalar, Çin’in sınırlı kaynaklara sahip sağlık sistemi üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Perşembe günü Pekin’deki hastanelerin ateş düşürücü ilaçlar ve hızlı antijen testleri konusunda sıkıntı yaşadığına dair raporlar ortaya çıktı. Milyonlarca Çinli, ay takvimine göre yeni yıllarını kutlamak için tüm dünyadan ülkelerine döndüklerinde; hastalığı yanlarında götürebileceklerinden, salgın önümüzdeki ay daha da yayılabilir ve Çin’den gelen distopik görüntüler drmatikleşebilir.


Peru, Kongre’yi feshederek iktidarda kalmak için yaptığı son çırpınışın ardından görevden alınmarak tutuklanan solcu lider Pedro Castillo’nun yarattığı siyasi çalkantının ardından hızla normale dönüyor. Ülkenin yeni cumhurbaşkanı yemin etti bile.


Amerika Federal Ticaret Komisyonu, Microsoft’un bir video oyun stüdyosu olan Activision Blizzard’ı satın almasını engellemek için dava açtı. Trustbuster, Microsoft’un “Call of Duty” gibi Activision oyunlarını sadece Microsoft’un kendi oyun konsolu olan Xbox’ta kullanıma sunarak “rekabete zarar vereceğinden” korkuyor. Microsoft, anlaşmanın tam tersine ekabeti artıracağı konusunda ısrar ediyor. Activision için yaptığı 69 milyar dolarlık teklif, Microsoft’un şimdiye kadarki en büyük satın alımı olacak.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası