ABD, Ukrayna’ya verdiği silahların gizlice menzilini düşürdü!

ABD, Ukrayna’ya verdiği silahların gizlice menzilini düşürdü!

Ortaya çıkan yeni bir rapora göre ABD, Ukrayna’ya verdiği Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemlerini (HIMARS) gizlice modifiye ederek menzillerini düşürdü.


Ukrayna Savaşı’nın ibresinin yönünü değiştiren, ABD’nin sağladığı HIMARS isimli silahlar, savaşın ikon silahlarından biri haline geldi. Ortaya son çıkan rapor ise karanlıkta kalmış ve tezatlık oluşturan bir gerçeği ortaya çıkarıyor.

VERDİKLERİ SİLAHLARIN GİZLİCE MENZİLİNİ DÜŞÜRMÜŞLER

Rapora göre, ABD, elindeki HIMARS’ları Ukrayna’ya vermeden önce gizlice modifiye ederek, menzilini düşürdü.

Wall Street Journal, yapılan söz konusu değişikliğin, ABD Başkanı Joe Biden da dahil olmak üzere ABD yetkililerinin Rusya topraklarına ateşlenebilecek uzun menzilli füzeler sağlamak ve Moskova’daki yetkililerle gerilimi daha da alevlendirmek konusundaki tereddütleri yüzünden olduğunu yazdı.

ATACMS DA ATEŞLEYEMİYOR

ABD, Ukrayna’ya neredeyse 320 km yol alabilen uzun menzilli Ordu Taktik Füze Sistemi roketleri ( ATACMS) sağlamaktan kaçınırken, söz konusu değişikliğin yapıldığı HIMARS, Ukrayna kuvvetlerinin, -ABD dışındaki başka bir kaynaktan alınması halinde- ATACMS’ı da ateşlemesine izin vermeyecek.

Mayıs ayında Biden, ABD’nin Ukrayna’ya bu kapasiteye sahip füzeler tedarik etmeyeceğini söylemişti.

ABD, RUSYA’NIN BLÖF YAPMADIĞINA KARAR VERDİ

ABD’li yetkililer, Ukrayna’ya verilen HIMARS’lardaki gizli modifikasyonun, Moskova ile gerilimi tırmandırmamak için silahları değiştirdiğini söylüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Eylül ayında ABD’nin böyle bir tedarike bulunmasının, ABD’yi “çatışmanın doğrudan tarafı” haline getirecek “kırmızı çizgiyi aşacağını” söylemişti.

Pentagon sözcüsü Hava Kuvvetleri Tuğgenerali Patrick Ryder, Newsweek’e yaptığı açıklamada, “Operasyonel güvenlik kaygıları nedeniyle, müttefiklere ve ortaklara sağlanan sistemlerin konfigürasyonu hakkında kamuoyuna açıklama yapmıyoruz” dedi ve ekledi: “ABD, Ukrayna’ya Rus saldırganlığına karşı koymak için ihtiyaç duyduğu yetenekleri sağlama taahhüdünü sürdürüyor.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası