Küresel Sabah Özeti | 10 Aralık 2022, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 10 Aralık 2022, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Bu yıl ilk kez düzenlenen Çin-Arap zirvesine katılan Çin Halk Cumhuriyeti lideri Şi Cinping, Orta Doğu’nun Çin ile yeni bir döneme girdiğimi bildirdi ve yaptığı konuşmada ülkesinin tam bağımsız ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin’i desteklediğini açıkladı.


Basketbol yıldızı Brittney Griner, Rusya’da 10 ay tutuklu kaldıktan sonra Amerika’daki evine geri döndü. Perşembe günü Rusya, Abu Dabi’deki bir uçak pistinde düzenlenen eşzamanlı bir mahkum takasında, Griner’ı kötü şöhretli bir silah tüccarı olan Viktor Bout ile değiştirdi. Griner, Şubat ayında kenevir yağı bulundurmaktan Moskova’da tutuklanmış ve bir Rus ceza kolonisine yollanmıştı.


Bir Rus mahkemesi, muhalif bir siyasetçi olan İlya Yashin’i, Rus ordusunu itibarsızlaştırmak için dezenformasyon yaymak suçundan sekiz buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı. Yashin, Ukrayna’nın işgaline karşı çıktığı için şu ana kadar hapse atılan en yüksek profilli Rus muhalif. Kendisi, yapabilecekken Rusya’dan ayrılmamayı seçti ve bu hafta mahkemede “gerçeği yüksek sesle söylemesi gerektiğini” söyledi.


Brezilya’da Cumhurbaşkanı seçilen Luiz Inacio Lula da Silva’nın seçim ekibi, eski Başkan Jair Bolsonaro’yu, bir arkadaşını ve iki oğlunu, Ekim’deki seçim kampanyası sırasında gücü kötüye kullanmak ve Brezilya’nın seçim sistemine saldırmakla suçladı.


İngiltere, Japonya ve İtalya, 2035 yılına kadar yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmek için birlikte çalışacaklarını açıkladı. Üç ülkenin liderleri yaptıkları ortak açıklamada, programın “kurallara dayalı, özgür ve açık uluslararası düzeni” korumaya yardımcı olacağını ifade etti. Bu girişim, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’nın Amerika dışındaki herhangi bir ülke ile yaptığı ilk büyük savunma işbirliği olacak.


İngiltere hükümeti, “bürokrasiyi azaltma” planlarını duyurdu. Maliye bakanlığının planladığı ve 30 reformdan oluşan paket, “ağır” AB kurallarının yanı sıra mali krizden sonra uygulamaya konulan bazı kuralları da en baştan gözden geçirecek.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası