Olumlu sonuçlar alınmaya başlandı

Olumlu sonuçlar alınmaya başlandı

FED bir süredir, %10’lara çıkan enflasyonla mücadele etmekteydi. FED tarafından alınan önlemler olumlu sonuçlar veriyor. Son açıklanan verilere göre Kasım ayında sadece %7’lik bir artış oldu. Ayrıca, FED başkanı hizmet sektöründeki gelişmelere dikkat çekti. 


Amerika Birleşik Devletlerinde toptan satış fiyatları Kasım ayında geçen yıla kıyasla %7 arttı.

ENFLASYON YAVAŞLIYOR

Her nitekim fiyatlar %7 bir artış göstermiş olsada, bu oran Ekim ayındaki %8’lik artışın altında. 

Enflasyon oranındaki bu yavaşlama, FED tarafından alınan önlemlerin işe yaradığının bir göstergesi oldu

Ayrıca ABD’deki toptancıların stokları beklenenden daha az bir artış gösterdi. Bu da firmaların stoklarını iyi kontrol ettiğini belirtiyor.

DAHA DÜŞÜK BİR FAİZ ARTTIRIMI

FED Başkanı Jerome Powell,  merkez bankasının önümüzdeki hafta faiz oranını muhtemelen daha küçük bir artışla artacağının sinyalini verdi. 

Ancak Powell, ABD ekonomisinin en büyük sektörünü yansıtan hizmet fiyatlarının tarihsel olarak hızlı bir şekilde artmaya devam ettiğini kaydetti. Bunun nedeni, ücretler arttıkça birçok işletmenin yüksek işçilik maliyetlerini müşterilerine daha yüksek fiyatlar aracılığıyla yansıtması ve bu da enflasyonu artırmasıdır.

FED Başkanı Powell, “Maaşlar hızla artmaya devam ediyor ve önümüzdeki yılın büyük bölümünde daha yüksek enflasyonu körüklemeye devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

Haftaya toplanan FED bir süredir enflasyonla mücadele etmek için faiz arttırıyor. Yatırımcıların haftaya olan beklentisi 50 baz puanlık bir artış yönünde. 

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası