“Turconia”: Bu harita dünyanın kaderini değiştirdi!

“Turconia”: Bu harita dünyanın kaderini değiştirdi!

ABD hükümetinin, 1916 yılında ABD halkını 1. Dünya Savaşı’na dahil olmaya ikna etmek için ‘Türkler Florida’da devlet kuracak!’ diyerek korkuttuğu ve başarılı olduğu ortaya çıktı!


ABD merkezli Life dergisinin 1916 yılına ait bir sayısının kapağında görülen haritada Miami şehriyle ünlü Florida eyaletinin bir Türk devleti olduğu görülüyor.

Tarihler 1916’yı gösterdiğinde ABD henüz 1. Dünya Savaşı’na dahil olmamıştı.

ABD merkezli Life dergisi, o yıl çok ilginç bir haritayı kapağına taşıdı: Osmanlı İmparatorluğu’nun Florida’da bir kolonisinin olduğu harita, zamanında dünyanın kaderini değiştirdi.

Image

LIFE DERGİSİNİN KAPAĞINDAKİ HARİTANIN AMACI NEYDİ?

Life dergisinin kapağındaki haritayı bizzat ABD devleti ‘propaganda’ olarak hazırlamıştı.

ABD, halkını ‘Türkler Florida’yı işgal edecek!’ diyerek korkutmuş!

Haritanın halka anlatmak istediği ise ‘Eğer savaşa girmezsek bizi böyle paylaşacaklar’ fikriydi. Böylece, savaşa dahil olmak istemeyen ABD halkından kamuoyu desteği sağlandı.

Image

HALKI ‘TÜRKLER AMERİKA’YI İŞGAL EDECEK’ DİYEREK KORKUTMUŞLAR

ABD hükümetinin ‘Eğer savaşa girmezsek Türkler Florida’da bir Türk imparatorluğu kuracak’ şeklindeki iddiası ABD halkını korkutmaya yetti ve ABD nihayet 1. Dünya Savaşı’na katıldı, tabii son dakikada.

ABD, SON ANDA SAVAŞA GİREREK, KAZANANLARIN KAYMAĞINI YEDİ

ABD 6 Nisan 1917’de savaşa resmi olarak girse de askeri birliklerin eğitimi 1 yıl sürdü. Böylece ABD cepheye ilk defa 1918 yılında çıkmış oldu. ABD’nin savaşa girmesiyle, 1. Dünya Savaşı son buldu ve İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya ve ABD’den oluşan ‘müttefikler’ 11 Kasım 1918’de galibiyetlerini duyurdu.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası