Bağdat’ta DAEŞ saldırısı: Iraklı yarbay ve iki asker öldü!

Bağdat’ta DAEŞ saldırısı: Iraklı yarbay ve iki asker öldü!

DAEŞ militanları Bağdat yakınlarında bombalı saldırı ile bir yarbay ve iki askeri öldürdü. Üç asker ise yaralı.


Irak Savunma bakanlığı, Bağdat’ın kuzeyindeki bir tarım arazisinde yol kenarına yerleştirilen bir bombanın bir askeri aracın geçişi sırasında patlaması sonucu 3 Irak askerinin öldüğünü bildirdi.

Bakanlık, patlamada iki adamıyla birlikte bir yarbayın da öldüğünü söyledi.

Ayrı bir güvenlik gücü açıklamasına göre ise ölüler dışında üç asker de yaralandı.

Başkent Bağdat’ın yaklaşık 30 kilometre kuzeyindeki Tarmiya semtinde gezen askeri bir devriyeyi hedef alan bombalamayla ilgili sorumluluk alan olmadı.

Bölge, Irak makamlarının DAEŞ terörüne karşı zafer ilan etmesinden beş yıl sonra bile hala aktif kalan DAEŞ teröristleri ve uyuyan hücreler için daha önceden de bilinen bir nokta.

TARMİYA’NIN DETAYLARI

Tarmiya’nın meyve bahçeleri ve palmiye koruları, bölgeyi militanlar için ideal bir sığınak haline getiren bir sulama kanalları ağıyla kesişiyor.

Irak terörle mücadele birimleri, bölgenin saldırılar için tedarik noktası olarak kullanılmasını önlemek amacıyla bölgede düzenli arama operasyonları ve devriyeler yürütüyor, ancak arazinin kendisi hala uyuyan hücrelere elverişli.

TEHDİT HALA SÜRÜYOR MU?

Bu yılın başlarında yayınlanan bir BM raporunda şu ifadeler kullanılmış: “DAEŞ, 6.000 ila 10.000 teröristten oluşan bir yeraltı ağını, geçirgen Suriye ve Irak sınırının her iki tarafında saldırılar düzenlemeye çağırabilir.””

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası