Tüm ülke 18 ay boyunca gülme krizine girdi: Sınırlar kapandı!

Tüm ülke 18 ay boyunca gülme krizine girdi: Sınırlar kapandı!

Dönemin Tanganyika’da bir öğrencinin kahkahaları ile başlayan gülme krizi tam 30 bin kişiye bulaştı ve salgın haline geldi! İşte 1962 yılında yaşanmış o ilginç olayın tüm detayları…


Kahkaha atmak ve gülmek, kime sorarsanız sorun kulağa rahatsız edici ve büyük bir sorun olarak gelmez. Fakat bu yazıda anlatacağımız kahkahalar binlerce kişiye bulaştı, sosyal hayata kısıtlama getirilmesine sebep oldu, hatta ülkelerin sınırlarını kapattı!

BİR GARİP SALGIN!

Eski adıyla Tanganyika, yani Tanganyika ve Zanzibar’ın birleşmesi sonra Tanzanya olarak bilinen bölgede, 1962 yılında bir salgın ortaya çıktı Bilinen tüm diğer rahatsızlıklardan farklı olarak bu salgında tüm insanlar kahkaha atıyorlardı. Kulağa ilk duyulduğunda hoş gelse de kahkaha salgını sanıldığı kadar basit geçmedi ve aylarca sürdü.

STRES VE KAYGI

Kahkaha salgının en ünlü örneği olarak gösterilen ve 1962 yılında Tanzanya’da meydana gelen salgın herkesi şaşırttı. Sonrasında ise araştırmalar gösterdi ki zannedildiği gibi imkansız ve zor durum değildi. Sürekli olarak mutluluk ve sevinç sebebiyle ortaya çıktığı düşünülen kahkaha ve gülme eylemi, aşırı üzüntü, stres ve kaygı ile de ortaya çıkabiliyor. 

Hatta şöyle ki uzmanlar bu tür bazı psikolojik davranışların tüm dünyada görülebildiğini, bazı kronik stres sahibi toplumlarda çok sık yaşandığını söylüyorlar. Yakın tarihli bir örnek ise İngiltere’nin Lancashire kentindeki bir okulda yaşandı. Okulda açıklanamayan bir nedenden dolayı okuldaki öğrenciler arasında mide bulantısı ve baş dönmesi başladı. Sebebi bilinmiyordu ve neredeyse tüm öğrencilere bulaştı. Güney Afrika gibi istikrarsız bölgelerde ise buna benzer bir çok örnek mevcut.

BİR KIZ ÖĞRENCİ İLE BAŞLADI

1962 Tanzanya kahkaha salgını ise bir kız okulunda başladı. Ardından çok hızlı şekilde yayıldı. Kontrol edilemeyen salgında kahkahalar 30.000  kişiyi etkiledi. Önce bir kız öğrenci kaygının sebep olduğu düşünülen bir kahkaha krizine yakalandı. Bir türlü dinmek bilmeyen kahkahalar daha sonra öğrencinin çevresindeki diğer öğrencilere bulaştı. Hep birlikte kahkahalar atan öğrenciler ise kendilerine bakmak için gelen herkesi güldürmeye başladılar ve neredeyse okuldaki herkese bulaştı ve kitlesel bir salgın durumuna geldi. 

Durdurulamayan kahkahalar sebebiyle derslerine konsantre olamadığını gören okul müdürü öğrencileri evlerine gönderdi ve okulu kapattı. Okul müdürünün bu hareketi salgının tüm köye yayılmasına sebep oldu. Sonrasında salgın diğer köylere de yayıldı ve etkisini artırdı. Neredeyse herkes durmadan ve kontrolsüzce kahkaha atıyordu. 

Hızlıca yayılan salgın 18 ay  sürdü ve 14 okulun kapatılmasına sebep oldu. Kahkaha krizleri sebebiyle kapatılan okullar vakaların azalmasıyla tekrar açılıyordu fakat, öğrencilerin gülme krizine girmesiyle yeniden kapanıyordu. Önlenemez şekilde insanların gülmeye devam etmesi üzerine karantina bölgeleri oluşturuldu.

KAHKAHA KARANTİNASI!

Salgın bir süre sonra kontrol altına alındı. Salgın süresi boyunca yetkililer hastalıkla ilgili araştırma yapması için yüzlerce insan görevlendirdi fakat bilimsel olarak bir açıklama bulunamadı. 

Salgının diğer ülkelerde de bazı kişilerde görülmesi üzerine Uganda Tanzanya ile olan kara sınırını kapattı. Böylece Ugandalıların da gülmeye başlaması engellenmiş oldu. 

Kahkaha atmaya başlayan ve hastalığa yakalanan insanların semptomları birkaç saatten 16 güne  kadar sürmekteydi ve kahkaha atmalarının yanı sıra tekrarlayan ağlama nöbetleri de içeriyordu ve nöbetler sırasında hastalarda amaçsızca koşma, huzursuzluk hali ve şiddete eğilim de görüldü.

KİTLESEL PSİKOJENİK BİR HASTALIK

Olayla ilgili olarak araştırma yapan Teksas A&M Üniversitesi’nden Christian Hempelmann, kahkaha salgınını yüksek stresli ortamlarda ortaya çıkan, kitlesel psikojenik veya sosyojenik bir hastalık olarak tanımlıyor. 

Araştırmacı Hempelmann salgın hakkında “kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyordu” diyor. Olay sonrasında ise bazı insanlar tarafından kahkaha eyleminin bulaşıcı olduğu iddialarına örnek olarak sık sık Tanzanya örneği verildi. Bununla ilgili ise Hempelmann rahatsızlığını dile getirdi. Ayrıca psikojenik hastalıkların her türlü sinir semptomu olduğunu söylüyor ve kahkaha bunlardan yalnızca biri diyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası